Така наречените тревожни разстройства или проявите на тревожност: Дистресът или напрежението са нормална реакция на организма при особено трудна ситуация.
Но те отшумяват с разрешаването на проблема.
В периодите на силно чувство на тревожност използвайте стратегии за справяне със стреса и природни средства за лечение. Ако те са допълнение на вече назначена терапия, консултирайте се с лекуващия лекар.
Тревожните разстройства са ответна реакция на организма спрямо физическа или психическа заплаха. Човек може да изпадне в краткотрайно остро състояние на тревожно-депресивно разстройство например преди важно или решаващо събитие (изпит или интервю за работа).
При някои хора обаче това се превръща в хронично състояние на тревожност, което сериозно засяга способността им да се справят с всекидневието.
СИМПТОМИ на тревожност.
Вижте още по темата за тревожно разстройство:
Острото състояние на тревожно разстройство може да се проявява в неясно или конкретно усещане за нещо лошо. То често се съпътства от физически симптоми: присвиваща коремна болка, сухота в устата, учестен пулс, изпотяване, диария и безсъние.
При хронично състояние на тревожност понякога се появява безпричинно безпокойство. Някои хора получават внезапни и необясними пристъпи на паника с усещане за недостиг на въздух, болка в гърдите, треперене, бодежи в крайниците, слабост и чувство на ужас.
Случва се те да са толкова силно изразени, че болният, а и страничните наблюдатели да сметнат, че става въпрос за сърдечен пристъп.
Както и да се проявява тревожното разстройство, то пречи на нормалния начин на живот, а с течение на времето се отразява неблагоприятно и върху физическото здраве. Затова се обърнете към специалист, за да ви посъветва как да се справите с причината за проблема.
ПРОФИЛАКТИКА на тревожни състояния.
По време на стрес организмът усвоява хранителните вещества по-бързо от обикновено и ако те не се доставят своевременно, нервната система постепенно се изтощава и настъпва състояние на тревожно разстройство. Затова е важно да се консумира здравословна храна, богата на полизахариди (пълнозърнест хляб и кафяв ориз), незаменими мастни киселини (в пълно-зърнестите продукти, ядките, семената и зеленчуците), витамини (особено от групата В) и минерали, за да се стимулира нервната система.
За поддържането на стабилно ниво на кръвната захар яжте често, но в малки количества. Доброто съчетаване на почивка, физическо натоварване и развлечения също помага да се почувствате по-добре.
Успокояващи храни при тревожност.
Аминокиселината триптофан действа успокояващо върху мозъка. Там тя се превръща в серотонин – химическо вещество (невротрансмитер), водещо до релаксация. Повечето белтъчини съдържат триптофан. Усвояването му обаче се подобрява, ако се приема заедно с въглехидрати.
Добри източници на триптофан са:
- Мляко с бисквити.
- Сандвич с пуешко или сирене.
Хипервентилация при тревожност.
При състояние на тревога или пристъп на паника дишането се учестява и става повърхностно. Това нарушава съотношението кислород-въглероден двуокис в организма. За да се регулира дишането и да се преустанови хипервентилацията (пренасищането на белите дробове с кислород), седнете и поставете ръка върху корема си.
Бавно вдишвайте и издишвайте, като ръката ви се движи нагоре всеки път, когато си поемате въздух. Това „коремно дишане“ помага да дишате по-бавно и дълбоко.