Ендометриоза. Кои са добрите храни, намаляващи естрогена?
Диета за ендометриоза и режим на хранене.

Диета за ендометриоза и храни, намаляващи естрогена. Режим, билки и лечение

Кои са добрите храни, намаляващи естрогена? Билки. Диета за ендометриоза и режим на хранене. Вечерна иглика и естроген. Лечение

Ендометриоза не е безобидно състояние. То води до тежки болезнени спазми, кръвоизливи, проблемно храносмилане и други крайно неприятни ефекти.Ще разкажем как храненето допринася за облекчаване на ежедневието на жена, при която маточната лигавица се разраства в други органи и системи.Начинът на хранене влияе както върху риска от възникване на ендометриоза, така и върху качеството на живот на вече страдащите от тази болест.В таблица даваме фактори, които негативно повлияват симптомите на ендометриоза и благоприятстват нейното прогресиране.

Храни, влошаващи състоянието при ендометриоза
трансмазнинипържена, преработена храна, фастфуд и готови ястия
червено месоендометриоза по-често се развива сред употребяващите червено месо
глутенбезглутеновата диета намалява болезнената симптоматика при ендометриоза
въглехидрати, дразнещи черватат.нар. FODMAP храни са противопоказани и при ендометриоза – моно и дизахариди, олигозахариди и полиоли
влияещи на хормоните и възпалителните процесиалкохол, кофеин, червено месо, наситени и трансмазнини, глутен

Диета при ендометриоза

Диетата влияе върху женския естрогенов баланс, значи и върху ендометриума.Ако обединим хранене, което намалява естрогеновите нива, с препоръките за противовъзпалително меню, ще получим оптимална схема за облекчаване на ендометриоза.endometrioza-341Съществуват храни, намаляващи нивото на естрогена, а оттам и растежа на ендометриална тъкан.Вегетарианското хранене с превес на соеви продукти, кълнове, ленено семе и бобови е за предпочитане.И черният дроб може да помогне за намаляването на естрогенните нива.Друга стратегия е консумирането на храни, помагащи на отделянето на естрогена чрез чревния тракт.Храната с високо целулозно съдържание съдейства за това.Помислете си за периодично хранене с пълнозърнести храни и пресни плодове и зеленчуци.Храната ви трябва да е бедна на наситени животински мазнини, като млечните и червените меса.Добре е да се приемат храни, богати на витамини от В-групата като пълнозърнести и бобови.Да се избягват алкохолът, мазнините и захарта.

Режим на хранене

Особени ограничения не съществуват. Няма да ви дадат и готова схема за хранене, защото при ендометриоза повечето храни са разрешени, а ограниченията са съвсем малко.Просто трябва да наблюдавате при какво хранене имате облекчение и да го следвате по-често.Храната трябва да е благотворна и пълноценна във всичките си компоненти.Добавете в менюто си повече риба. Рибата е натурален антипростагландин и намалява болезнените усещания.Пресните плодове и зеленчуци също се приветстват.Ежедневните порции трябва да се състоят на 50% от тях.Полезни са непреработените зърнени, ядките и семената.Кофеинът от кафето и г-азираните напитки при някои жени усилва болките.Добра алтернатива е безкофеиновите напитки.

Какво трябва да се яде

Храни, които подобряват състоянието при ендометриозаЗа борба с възпалението и болката се препоръчва балансирана диета.Тя се основава на растит. храна с отличен минерален и витаминен състав.

  • Храни, наситени с целулоза – плодове, бобови, пълнозърнести, зеленчуци;
  • Желязо от листни зеленчуци, броколи, бобови, зърнени, ядки и семена;
  • Омега-3 мастни к-ни, които идват от качествени риби като сьомга, сардина, селда, орех, чия, лен;
  • Храни, богати на антиоксиданти – растителна храна с ярък цвят (примерно портокал), безкостилкови плодове, черен шоколад, спанак, цвекло.

Храни, намаляващи естрогена

Половият хормон в повишено количество е опасен – води до безплодие, загуба на костна маса, увеличаване на мастните слоеве и теглото, увеличава млечните жлези, намалява сексуалния апетит, разболява сърцето и дори провокира рак.endometrioza-321За борба с високите количества естроген е нужно да включим в ежедневното си меню следните храни:

  • Растителни блюда с повишено съдържание на влакнини, включително добавка на трици. Положителни са закуските с пълнозърнести каши, бобовите култури;
  • Кръстоцветни зеленчуци – зеле, цвекло, ряпа, спанак, патладжан;
  • Морски риби от мазните видове – тон, скумрия, сьомга и др.;
  • Семе лен – приема се самостоятелно като лека закуска или се добавя в печива, салати и други блюда;
  • Цитруси, зелен чай на листа, сусам, пресен нар, сок от нар, червени сортове грозде, гъби

Храни, които повишават нивата на естроген са соевите храни, захарта и сладките произведения, млякото и някои млечни произведения.Още съвети

  • Старайте се да получавате белтъчини главно от растителна храна.
  • Превключете към натурална козметика без парабени.
  • Предпочитайте продукти, които отрегулират метаболизма.
  • Пийте вода с добавен лимон или пресен лимонов сок. Приемайте само филтрирана или бутилирана вода.
  • Полезни са чай от лайка, облекчава симптомите.
  • Подпомагайте се с йога и медитации, особено ако сте жертва на повишен стрес и емоционални натоварвания.
Чесън и естроген

Чесънът е богат на изофлавони, повишава имунитета, чисти съдовете.Обаче той съдържа фитоестрогени – растителен дериват на естествения хормон.Рецепторите на човека реагират на него, сякаш контактуват с ендогенен хормон.Затова при ендометриоза по-добре да се ограничи приемът на чесън, както и на други храни и билки с фитоестрогени.

Магданоз и естроген

Магданозът също съдържа фитоестрогени.Препоръчва се консумацията му при недостиг на този хормон.Освен това приемът му може да предизвика ръст в синтеза на естествения естроген, което при ендометриоза е нежелано.

Джинджифил и естроген

Мнението за него е двойствено.От една страна е коренът – подправка съдържа силни фитоестрогени.Следва да се избягва, както и другите растения, споменати по-горе.Обаче за него се прави компромис, защото има силата да ограничава възпаляванията и то много ефикасно.Така че числим го към полезните продукти.

Ленено семе?
“Фигурин

Семената и лененото масло по съдържание на фитохормони конкурират дори първенеца в тази класация – соята.Обаче пък те съдържат хранителни влакнини и омега-3, които детоксицират и намаляват холестерола.В този смисъл не си струва напълно да се изключва ленът от менюто.Той подава фитоестрогени, но по други механизми намалява синтеза на ендогенния хормон.Чудесен е за лека закуска с кисело мляко, овесени трици или зърнени храни.Млените семена могат да се приемат директно с малко вода или да се слагат в печива.Достатъчни са 1 с.л.на ден.

Витамини

Те са полезни за регулиране на симптомите на ендометриоза – в съчетание със здравословната диета.endometrioza-51Идеално е, когато микроелементите попадат в тялото от храната, а не от шишенцата с капсули, но и вторият вариант е добър пред нищо.

    • Витамини А, Е, С и цинк – доказано снижават нивото на възпаляването и хронично възникващата тазова болка. Вит. А и цинк редуцират маркерите на вредящите окислителни процеси и подкрепят антиоксидантите;
    • Куркумин – в прекрасната източна подправка има полезен противовъзпалителен елемент куркумин. Веществото потискат клетките на ендометриума и намалява продукцията на хормона естрадиол;
    • Витамин D – жени с естествено високо ниво на вит. Д страдат по-рядко от ендометриоза. Това са дамите, които предпочитат и по-често консумират млечни продукти;
    • Калций и магнезий – те са компания на витамин Д. Получавани от храната, дават значим оздравителен ефект на женския организъм.

Употребявайте повече биофлавоноиди. Откритите в цитрусите, чесъна, лука и много други зеленчуци и плодове биофлавоноиди са съединения, свързани функционално с витамин С. Освен останалите си полезни качества, те допринасят за намаляване на кръвотеченията, укрепвайки капилярните стени. Витамините и минералните добавки съдействат за намаляване на възпалението.Препоръчителни са:

  • Витамин С – дозата се базира на чревната толерантност на жената. Спрете точно преди получаването на диария;
  • Бетакаротин – 150 000 -200 000 IU;
  • Селен – 400 мкг;
  • Витамин Е – 800-1 200 IU;
  • Специалистите препоръчват всекидневно да се приемат по 1000 мг биофлавоноиди под формата на подходящи таблетки от аптеката.

Билки за намаляване на естроген

Изработката на естроген се намалява с хормонална терапия.Заедно с нея се ползват различни билки, които действат по същия метод – намаляват естествения синтез на хормона.Към тях се отнасят:

  • Червена четка (Rhodiola quadrifida) способства лечението на ендокринни и гинекологични патологии, сред които ендометриоза, миоми, дисфункционални кръвоизливи, ерозии. Има противовъзпалително и тонизиращо въздействие, регулира обменните процеси;
  • Риган се използва при нарушения на менструалния цикъл и климакс, успокоява и потиска възпаляването;
  • Детелина – натурално противовъзпалително и хидратиращо средство, отрегулира хормоналните нива, препоръчва се за постклимакса и при нарушения на кръвообращението;
  • Цариче намира широко приложение като противовъзпалително средство за половата сфера. Ускорява обменните процеси и забавя стареенето. Счита се за “женска” билка. Отвари от нея се използват за промивки и впръсквания във влагалището.
    endometrioza-321
    Стадии в развитието на ендометриоза

Внимание!Червена четка се употребява самостоятелно.Нежелателно е да се комбинира с други билки, които намаляват естрогена.Противопоказана е при високо кръвно, инфекциозни заболявания и депресия.

Вечерна иглика и естроген

По-често се говори за билки, които повишават нивата на естроген в тяло и подават негов растителен дериват.На тяхна база се изготвят лекарства за менопаузата.Такава билка е вечерната иглика.Трябва да се внимава, когато при билките се споменава естроген и да се отсяват тези с редуциращо хормона действие от другите, които увеличават неговия синтез.

Чай

Билковите добавки действат подобно на витамините.Препоръчителни са чай от кора от бяла върба и препарат, предлаган от гинеколога от Орегон д-р Тори Хъдсън, съдържащ равни количества кестени, корени от глухарче, майчин лист и лечебен ясен.Препоръчителни дози – 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден.Производителят на билкови екстракти Хербалкан предлага схема за лечение на ендометриоза с помощта на няколко свои продукти.В началото се провежда изчистване от токсини и паразити, като за целта се ползват тинктурата Парабаланс с бяло еньовче, капсулите Парахерб или чай “Детокс”;На втори етап се провежда базова терапия срещу ендометриоза, което се осъществява с помощта на тинктурите Ерахерб, Детоксон и Гастрохерб;След това се провежда терапия с адаптогени, повишаващи устойчивостта на стрес – тинктурата Адренал баланс, билкови извлеци за хормони и ендокринни жлези Женска грижа и добавката за вени Венохерб;Последно се завършва с бял равнец за полова система и Астрахерб за имунна система.

Други

Някои билки съдействат при ендометриоза със силното си противовъзпалително въздействие.Такива са орлови нокти, гръмотрън, дафиновият лист, белият равнец, листата от малина.В тази посока помагат и някои подправки – канела, джинджифил.Препоръчва се ехинацея за имунитета.Още по темата ТУК: Хапчета (таблетки) за естроген, намаляване и др. Трисеквенс, Климара, Линоладиол.

Дайте мнение и Вие тук!

Как се излекувах от ендометриоза

Много пациентки се вълнуват от въпроса дали ендометриоза може да се излекува напълно и окончателно.Лечението е продължително, включва хормонални средства и нерядко – провеждането на операции.Жените търсят истории от типа “как се излекувах от ендометриоза” с надеждата да победят “този ад”, както мнозина се изразяват.За жалост патологичният процес не може да бъде спрян на 100%. Дори при видимо излекуване, по-късно се получават рецидиви.Разрастването на клетките от ендометриума се стимулира от женските полови хормони, които няма как да бъдат напълно спрени, а ако това се направи, следват други негативи.Значително подобрение настъпва едва през климакса, когато хормоналните нива спадат самостоятелно.

Живот с ендометриоза

В интернет има поучителни истории на пациенти с ендометриоза.Те показват трудностите, с които се сблъскват жените с този проблем.

endometrioza-21
Ето с какво се налага да живее жена, болна от ендометриоза
Първото е, че болестта трудно се открива и диагностицира.Едно 21-годишно момиче разказва как получава диагнозата си след 7 години лечение за всевъзможни неща и след 3 операции.Второто предизвикателство е да се установи правилното лекарство.Млада жена споделя в социалните мрежи, че хормоналните препарати са й сменяни 6 пъти, а междувременно са я изпращали на психиатър.”Сега пия таблетки всеки ден – основен хормонален и допълнително лекарства против тромбоза”, заключава жената. Super Kamagra France PharmacyТретият проблем е спазването и следването на всички предписания. Само няколко дни пропуск на лекарствата, и силната болка с обилни кръвоизливи показват, че е допусната грешка.На пациентките се налага редовно да си правят ултразвуково изследване и да дават кръв за проследяване на съсирването и показателите на черния дроб.Не е никак лесно да се живее с такава болест, изисква се много морална сила, последователност и воля.

Лечение на ендометриоза

Ендометриоза не се лекува с лекарства, но лекарствата позволяват тя да се контролира безопасно и ефективно.

Те отслабват болката и намаляват вероятността от рецидиви, следователно риска от бъдещи операции.Ползват се с години, като се прекъсват само при зачеване.Това е особено важно, защото ендометриозата е продължително, рецидивиращо и досега недостатъчно изучено заболяване.Лекарства срещу ендометриоза не съществуват.Прилага се комплексен подход от хормонални лекарства за удържане на хормоните на ниско ниво + лекарства срещу симптомите. Обикновено се включват обезболяващи и противовъзпалителни.Използвани медикаменти

  • Комбинирани орални контрацептиви;
  • Прогестини, перорални прогестагени;
  • Антагонисти на гонадотропин-рилизинг хормон;
  • Инхибитори на секрецията на гонадотропини;
  • Нехормонални допълнителни методи – нестероидни противовъзпалителни.

Хормоните са база на конвенционалната терапия.Те се предписват с оглед забавяне и спиране на развитието на ендометриозата.Но те имат странични въздействия – депресия, болезнени гърди, гадене, увеличаване на теглото, подуване и мигрена.Някои нови съединения, намаляващи болката и масата на ендометриална тъкан, могат да предизвикат по-малко странични въздействия.Това са гонадотропните хормонални съединения, които се предписват понякога под формата на инжекции.

Индометацин и ибупрофен
endometrioza-01
Противовъзпалителните са спорни участници в схемата за лечение на ендометриоза
В течение на много десетилетия нестероидните противовъзпалителни като индометацин, напроксен, ибупрофен, диклофенак и др.широко се прилагат за лечение на болката, причинявана от ендометриоза.Но последните изследвания разкриват, че те не са твърде ефикасни.Затова пък повишават риска от развитието на други патологии.Това ги прави небезопасни за продължително използване, каквото е неизбежно при ендометриоза.Противовъзпалителните не са специфично лечение при ендометриоза, защото причиняват усложнения от страна на стомах и черва.Още ТУК: За Ибупрофен. Прием, странични ефекти, мнения.Индометацин, ибупрофен и другите от този клас дават странични въздействия като атеросклероза, загуба на костно вещество, затлъстяване, едем, промени в размера на бюста, акне, окосмяване, горещи вълни и надебеляване на гласа.ХистеректомияКонкретното лечение за най-тежките случаи на ендометриоза е хистеректомията, при която се премахват увредените органи.Това обаче е сериозна хирургическа операция, която трябва да се извършва само в краен случай, когато заболяването е в много тежка форма и когато другите подходи са отпаднали.

Други терапии при ендометриоза

Heller е техника, подпомагаща за синхронизирането на телесната структура с дълбокото действие на тъкано ниво.При болните от ендометриоза се наблюдават мускулни спазми, които са една от причините за болката.Затова Heller work инструктира жените да отпускат мускулите си, за да облекчат симптомите.Тази терапия се стреми да създаде здравословен баланс между дух и тяло чрез усещането за дисонанс в телесната структура.Тя работи ежедневно за отстраняването на навиците, водещи до този проблем, и на емоционалните фактори, действащи върху женската психика.Жените страдащи от ендометриоза, могат да се обърнат към някои терапии, използвани в източната медицина.Един от подходите е намаляването на ендометриалната маса чрез лазерна акупунктура.Източните терапевти са привърженици на акупунктурата като начин за отстраняване на натрупвания в черния дроб, далака, сърцето, дробовете и бъбреците, за да може енергията да се движи свободно в тялото.Други източни техники са свързани с използването на клизма или инжекции в ендометриалния възел с корени от градински чай.Източните терапевти препоръчват въздържане от сексуална връзка по време на менструация, тъй като това причинява миграция на ендометриална тъкан в кухината на малкия таз и предизвиква енергиен дисбаланс.Задължително погледнете и ТОВА:https://www.lekar.bg/21134/%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b5%d1%82%d1%80%d0%b8%d0%be%d0%b7%d0%b0/

Какво е ендометриоза?

Ако погледнем последните медицински статистики, ендометриозата е едно от най-разпространените гинекологични заболявания.То е на трето място след възпалителните процеси и миома на матката.Ендометриоза е една “грешно ориентирала се” менструация.Всеки месец, като подготовка за възможна бременност, тъканта на матката се уплътнява, за да осигури храна на евентуално оплодената и закрепила се в нея яйцеклетка.Ако не настъпи забременяване, вътрешната лигавица (т.нар.ендометриум) бива освободена навън – това е ежемесечното кървене.Защо казваме “грешно ориентирана”? При възникване на патологичен процес епителът, който нормално се намира само в кухината на матката (казват й ендометриум), се появява в други области на тялото.Най-често мигрира в яйчниците, маточните (фалопиеви) тръби (те участват в поддържането на матката) или директно в маточната мускулатура (това състояние се нарича аденомиоза).Ендоментрична тъкан може да се открие и в червата, пикочния мехур и в други неочаквани места като пъпа, белите дробове, в белези и шевове от операции.Това с други думи е менструално вещество, което вместо да излезе навън, се разпростира в тялото!Подобна миграция е знак, че клетките се движат из тялото по кръвен и лимфен път.И точно както в лигавицата вътрематочно, така и клетките извън нея реагират на онези хормони, произвеждани и изхвърляни по време на цикъла.Когато хормоните сигнализират, че ендометриумът трябва да започне ежемесечното си уголемяване, тогава и разпръснатата тъкан нараства и по-късно кърви по време на менструацията.За разлика обаче от нормалното място на ендометриума, в другите области липсват естествени отвеждащи канали.Кръвта и отпадните продукти се натрупват в тъканите, предизвиквайки болка, възпаление и увреждане на околните тъкани. Тялото се задръства с тази “мръсна кръв”, както я наричат, при това на най-неочаквани и причиняващи болка места.Това може да доведе до значително образуване на съединителна тъкан и е една от причините за безплодие при жената.Силни болки по време на месечния цикъл – не само в корема, а в най-различни части на тялото: ендометриозата е една загадъчна болест, точните причини за нейното възникване все още не могат да се разнищят.

Клетките, растящи извън матката, действат като че ли се намират в матката, с други думи, нарастват в периода на повишен естроген и предизвикват кръвотечение, когато нивото му се понижи.

Когато клетките се намират на друго място обаче, месечната “нечиста” кръв няма къде да изтече.При спадането на естрогенното ниво организмът ви се задръства с нежелани от тялото “мензисни” клетки, които иначе биват с охота изхвърлени.Затова в тези случаи тя се събира в местата на прикрепване на маточните клетки и образува циститни структури, белези и други увреждания на тези органи.Видео на български език: Лекар обяснява същността ендометриоза

Причини за ендометриоза

Причините за ендометриозата не са разгадани все още.Съществуват теории, обясняващи защо се развива заболяването.

  1. Една от възможните причини е, че по време на менструация кръвта тече в обратна посока. Вместо навън, тя заминава “навътре”, разпростира се във вътрешните органи и се застоява там. Ако това е вярно, то кръвта може да премине през фалопиевата тръба и да достигне до кухината на малкия таз и корема. Клетките от тази кръв могат да се прикрепят към други тъкани и органи извън матката.
  2. Според друга теория клетките в маточната лигавица преминават през лимфните канали, за да се имплантират в кухината. По вашата кръвоносна система започва да тече въпросната “замърсена кръв”. Причината за това може да е генетично предразположение или дефицит в имунната система. Теорията гласи, че вследствие на някакво хормонално или химично въздействие ендометриалната тъкан се активира в различно време на менструалния цикъл, което принуждава клетките да се размножават в коремната кухина.
  3. Има изследвания, показващи, че подлагането на диоксин, химикал в състава на пестицидите и в някои видове изгаряния на отпадъци, може да е допълнителна причина за ендометриозата. Не на последно място и бременността в комбинация с различни противозачатъчни средства също може да е отговорна за това състояние. Така че бъдете много внимателни и ползвайте контрацептиви само в извънредно краен случай. Вие не желаете месечната ви “кръв” да потече наобратно към вътрешните ви органи, нали?
  4. Различни изследвания показват, че това заболяване се унаследява.
  5. Не е изключено стресът и преумората по време на цикъл да отключат неприятната ендометриоза.
  6. Също е забелязано, че ендометриозата може да се появи и след хирургическа намеса: аборт, цезарово сечение и др.

Въпреки всичко не се знае какво предизвиква ендометриозата, защо се появява при някои жени, а при други не.Защо засегнатите са жените само по време на цикъл и най-вече със свръхпродукция на женски полови хормони, защото тези хормони изграждат маточната лигавица.

Симптоми на ендометриоза

Какви са неприятните симптоми на ендометриоза?Преди всичко ендометриозата се среща при жени от 20 до 45 години.Коварството на тази болест се състои в това, че дълго време протича без да се проявяват някакви забележителни симптоми. След време жената чувства по-слаби или по-силни болки преди и по време на месечния цикъл, които се излъчват към гърба и бедрата и не преминават, дори след приемане на обезболяващи средства.Цикълът трае по-дълго и е по-мощен. Появяват се болки при полово сношение или при уриниране (поради имплантация на клетките в пикочния мехур) , при изпразване на червата (заради имплантация в дебелото или правото черво, болка в яйчниците (отразяваща се в гърба и бедрата или пълзяща към краката), болката също се усеща и при гинекологичен преглед.Възможни са и болезнени кръвоизливи. Те могат да бъдат вътрешни или от различни отвори на тялото, например от носа.Това е особено неприятно, когато си помислиш на какво се дължи въпросното кървене от носа.Важно е да се отбележи, че непрестанните кръвоизливи през време, различно от това на менструалния цикъл, също може да е отнасят до ендометриоза.Други симптоми са инфекциите на пикочния мехур и умората.В някои случаи единственото оплакване е невъзможността за забременяване.

Опасности при ендометриоза

Кое е опасното при ендометриоза?В 40-60% от случаите ендометриозата предизвиква безплодие, защото тези клетъчни натрупвания могат да запушат яйцепроводите и да направят матката функционално неспособна за зачеване.

Диагностика на ендометриоза

Единственият начин да се потвърди ендометриозата е хирургичното изследване, познато като лапароскопия.Тази процедура позволява на лекаря да извърши биопсия на тъканта.Ултразвукът и ядреномагнитният резонанс също помагат за диагностика, но не са напълно точни.Енергодиагностиката е с най-големи възможности в това направление.

За Маргарита Алексиева

margarita-alexieva2Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

Ибупрофен при деца и възрастни, за какво се ползва?

Ибупрофен при деца и възрастни. За какво се използва?

За какво се използва Ибупрофен при деца и възрастни? Как се прилага при синузит? Още …

3 Мнения

  1. Галина Попова

    Няма създадена диета при ендометриоза и това е проблемът, защото диета си трябва! Информацията е много противоречива – едни и същи храни се забраняват и препоръчват от различни източници. Трябва да се направи лечебна диета, както има за други болести и всичко да е ясно и научно, това ми е мнението!

  2. Здравка П.

    Имам свой режим на хранене, който е основно на зеленчуци и риба, зелен чай и сокове. Ако ме заболи, знам, че съм съгрешила и търся храната, която е виновна.

  3. Любима Тончева

    Мента, мака и лечебна ружа ще добавя към билките против естроген. Страдам от това 15 години!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *