Въпреки че информацията, предоставена тук, не може да замести преминаването през курс за спешна помощ, каквито се провеждат от Българския Червен Кръст, все пак тя ще ви е от полза, ако се наложи да окажете такава помощ, преди да сте преминали през специално обучение.
И така, тук ще научите повече за различните видове натравяния, симптомите, по които да разпознаете тези състояния, както и как да реагирате адекватно, за да помогнете на натровения човек.
Хранително натравяне
Хранителното натравяне настъпва при консумирането на заразена храна. В повечето случаи това са продукти, които не са преминали през достатъчна термична обработка и са заразени с бактерии от рода на салмонела или Ешерихия коли, намиращи се в месото и месните продукти.
Често симптомите на хранително натравяне настъпват 2-3 часа след консумация, а характерните признаци включват диария, повръщане, болки в корема, главоболие, прилошаване, висока температура и дехидратация. Това състояние може да продължи до три дни. Ако се вземат адекватни мерки за хидратиране на организма, хората могат да се разминат с болничното лечение.
Какво трябва да предприемете в такива случаи:
Давайте достатъчно вода на пострадалия, който трябва да бъде на легло и да си почива. Насърчете го да пие колкото се може повече вода, което трябва да става редовно и на малки глътки, за да се избегне повръщане. Ако разтройството продължава, заместването на загубените течности с вода е много важно, особено ако състоянието е съпроводено и с повишена температура.
Можете сами да направите физиологичен разтвор у дома, който човекът да приема през устата. Той съдържа сол и други минерали, които са загубени при изхвърлянето на течности. Ако обаче състоянието на пострадалия се влошава, трябва да се обадите на 112 и да извикате линейка.
За да избегнете случаи на хранителни натравяния, купувайте продуктите си от магазини, където всички артикули са подложени на строги лабораторни проверки и са акредитирани според европейските стандарти за качество. Такива съобразени с всички изисквания продукти се предлагат в Lidl. Можете да намерите повече информация за това в последната лидл брошура.
Алкохолно натравяне
Алкохолното натравяне обикновено настъпва при поемането на опасни количества алкохол за кратък период от време. Това прекомерно количество пречи на нервната система и по специално на мозъка да функционира нормално, в резултат на което се появяват проблеми с речта, мисленето, зрението, координацията и паметта. При още по-силна степен на алкохолно натравяне е възможна липсата на каквато и да е реакция от страна на човека, забавено дишане и дори прекратяване на дишането, което да доведе до смърт.
Ето някои симптоми, които говорят за настъпило алкохолно натравяне:
Замаяност, накъсана реч, объркване, силна миризма на алкохол, зачервено лице, шумно и дълбоко дишане, силен пулс. Ако човекът не реагира на вашите думи, трябва да проверите за дишане, ускорен или забавен пулс, увеличени зеници, реагиращи на светлина.
Какво трябва да предприемете в такива случаи:
Докато чакате линейка, успокойте човека и го покрийте с топло одеяло. Проверете дали има някакви наранявания или други здравословни проблеми. Продължавайте периодично за проверявате дишането, пулса и реакциите на думите ви.
Натравяне с лекарства
Натравянето с лекарства може да има временни или постоянни последици, ако човек е погълнал твърде голямо количество от тях. Освен с поглъщане, някои отрови могат да бъдат вдишани, инжектирани или дори да се абсорбират през кожата.
Такова натравяне може да настъпи след приемане на по-голяма доза от предписаните лекарства. Ефектът, който това ще има върху тялото, зависи от вида на лекарството, от начина, по който човекът го е приел – дали чрез поглъщане, вдишване или инжектиране, както и от количеството.
Симптомите, подсказващи за наличието на натравяне с лекарства, включват:
Болки в корема, гадене, повръщане, сънливост до степен на липсата на реагиране, объркване, хиперактивно и възбудено поведение, потене, треперене на ръцете, халюцинации, прекалено бавен или ускорен пулс, необичайни малки или големи петна или пъпки по кожата.
Какво трябва да предприемете в такива случаи:
Първата ви работа е незабавно да се обадите на 112 и да следвате инструкциите. Ако човекът реагира на думите ви, му помогнете да се облегне в удобно за него положение и го попитайте какво е взел. Съберете цялата възможна информация, която после да докладвате на медиците от спешна помощ, които пристигнат.
Огледайте се за празни шишенца или кутии за лекарства. Проверете пулса и дишането. Не карайте пострадалия да повръща насила, но ако това се случи, сложете част от съдържанието в торбичка, която да предадете на спешна помощ за анализ, ако погълнатото вещество не е известно.
В заключение, не пренебрегвайте възможността да бъдете обучени от специалисти, тъй като това може да се окаже животоспасяващо за някой друг.
Вижте и ТОВА:
Кога лекарствата убиват. Прием на много хапчета е самоубийство!