Magnerot, Допелхерц Магнезий, Калмацин. Прием и странични ефекти. 
Прием на лекарството Магнерот 500. Мнения и форум.

Мнения за Магнерот 500. Цена, прием при бременност и др.

Прием на лекарството Магнерот 500. Мнения и форум. Цена и откъде? При бременност – до кога се пие? Заместители: Магне Б6, Магнерич, Допелхерц Магнезий, Калмацин. Прием и странични ефекти

Магнезий участва в 300+ реакции в организма. Мускулите се съкращават, нервите комуникират, сърцето бие стабилно, имунитетът укрепва. С негово участие кръвта се съсирва, регулира се налягането в съдовете.

12 лъжички тиквени семки, 69 бадема или 78 г варен спанак покриват дневната потребност. Храните с магнезий са евтини и достъпни – пълнозърнести, бобови, ядки, риба. Но те рядко са в ежедневното меню на съвременния човек. По данни от 2018 г. 72% от хората имат недостиг на магнезий.

Статистиката казва, че препаратите за допълване на магнезий имат смисъл. Но препаратите не са еднакви, защото магнезий съществува в 15 различни форми – съединения с киселини. Те имат различна способност за възприемане и различен ефект върху организма. Някои често ползвани форми сравняваме в таблица.

Различия при формите на магнезий
ФОРМАУСВОЯЕМОСТОСНОВЕН ЕФЕКТ
ХЛОРИДсреднапопълване на дефицит
ОКСИДнискаслабително
ЦИТРАТвисоказа добър сън
ХЕЛАТсреднапопълване на дефицит
ГЛИЦИНАТвисоказа добър сън
ТРЕОНАТвисокапамет, обучение
ОРОТАТвисоказа сърцето и ритъма му

Не се пие чист магнезий. Той е метал, нестабилен. Връзката му с други елементи увеличава неговата стабилност и биодостъпност, задава му насоченост на въздействие.

Ако търсим магнезий за добър сън, взимаме магнезиев цитрат, например Магне В6 Лека нощ. Ако страдаме от запек, трябва сулфат (англ. сол). За хронична умора и стрес дават магнезиев глицинат. Магнезиев бисглицинат е за подобряване на метаболизма и за костните тъкани.

А какво е Магнерот?

Магнерот е магнезиев оротат, който се назначава на пациенти с кардиологични проблеми, макар че препаратът се приема и при други симптоми на недостиг на магнезий.

Какво е Магнерот 500 мг?

За разлика от споменатите дотук, Магнерот не е добавка, а рецептурно лекарство. Неговият главен ефект е върху ефект върху сърцето. Показан е за пациенти, прекарали инфаркт, с исхемия и сърдечна недостатъчност. С него се лекуват ангина пекторис, стенокардия, атеросклероза. Профилактира сърдечни пристъпи. За конкретните му функции по-подробно:

magnezii-01
Популярни източници на Mg
  • Магнерот при бременност се изписва за добавяне към магнез. депа в организма. Тази функция се изпълнява в доза от 3 Х 2 таблетки в течение на 7 дни. В последствие се минава към поддържащи 2 или 3 табл. за ден. В сайта на производителя се допуска и друга доза – по 1 т. на ден;
  • За сърцебиене, тахикардия. Сърдечните патологии са показание №1 за избор на магнезиев оротат. Изписва се при ритъмни нарушения и други изменения в миокарда, провокирани от магнезиев дефицит. Дозировките зависят от това дали Магнерот се приема профилактично или за лечение, като варират от 2 Х 1 таблетка до максималните 6 таблетки по преценка на лекуващия специалист;
  • При невроза. Повишената тревожност и нейните признаци като проблеми със съня и главоболие са основни признаци на недостига на магнезий. Хората, подложени на негативи, имат по-висока потребност от Mg. Реакцията на провеждане на нервните импулси се нарушава;
  • При климакс, менопауза. Магнезий е алтернатива на хормоналната терапия или се включва след нея. Той повлиява симптомите на менопаузалния синдром и качеството на живота. Профилактира развитието на затлъстяване, атеросклероза, астения. Намалява невровегетативните и психоемоционалните прояви – вълни, изпотяване и др. С негова помощ се намаляват страничните ефекти на хормоналната терапия – главоболие, метеоризъм, рак на мл. жлеза, риск от инсулти и инфаркти;
  • При конвулсии. Магнерот сваля напрежението и тонуса на мускулите. Разширява съдовете и отпуска спазмите. Действа като цяло разхлабващо на нервната с-ма и намалява възприемчивостта към болка;
  • При дефицит на магнезий – изолиран или свързан с други дефицитни състояния, когато са съпроводени със симптоми като повишена раздразнимост, незначителни смущения на съня, стомашно-чр. спазмиране, повишени нива и скорост на умора, болки и схващания на мускули, усещания за бодежи в мускулите.

Мнения за Магнерот

Лекарството се обсъжда най-подробно във форумите за бременни. Изписват го при възникване на контракции и/ или болки. Някои са го използвали заради бодежи от газове и запек, други – поради твърде стегнати мускули на корема. Главният му ефект е отпускане и успокояване – за това потребителките са единодушни. Новите участнички в темата се предупреждават да не се разчита на Магнерот при разкритие, ниско разположена плацента и подобни сериозни проблеми.

“Фигурин

Повечето потребителки са доволни от ефекта на Магнерот. Една дама споделя, че е преносила детето с 10 дни заради дълъг прием на магнезий.

Коментира се кога настъпва ефектът от Магнерот. Според някои е нужно натрупване и действието започва от 7-и или 8-и ден. Други жени са изпитали незабавен ефект, дори до 2 часа след хапчето.

Друга група, която се интересува живо от Магнерот, са активно спортуващите. В техни форуми се коментира използване на лекарството за отпускане на мускулите и срещу болезнени крампи. Магнерот върши чудесна работа, споделя участник във форум на спортисти. Но често нуждаещите се закупуват друг препарат, за който не се изисква рецепта.

ВАЖНО: Вижте още мнения за Магнерот 500 и оставете и вие своя отзив ТУК, в нашия форум с коментари!

Прием на Магнерот, доза

Магнерот се произвежда на единици по 500 мг, като това е единствената му концентрация. Указанията на производителя са за прием на 2 до 6 таблетки дневно според ситуацията и нуждата.

Как се пие? Как се ползва?
magnezii-02
Магнезий – метал, елемент от Менд. таблица

Според общите указания, Магнерот се приема с голям обем вода по следната схема:

  1. От първи до седми ден – 3-кратен прием по 2 т. 500 мг;
  2. От втора до четвърта седмица – 2-кратен или 3-кратен прием по 1 т. 500 мг.

След 4 седмици или при нормализиране на концентрацията на магнезий в кръвта курсът се прекратява. Производителят отбелязва, че ако след 1 месец прием на препарата няма намаляване на симптомите, продължаването на лечението с Магнерот е нецелесъобразно.

Защо изписват Магнерот на бременни?

В официалната листовка производителя е записано, че лекарството Магнерот® е позволен в периода на бременността, но по изрично предписание от специалист.

В листовката не е посочена доза за бременни, защото това не е стандартна употреба на препарата. Предупреждава се, че изборът на Магнерот трябва да е следствие на преценка, че ползата за майката превишава потенциалния риск за плода.

В сайта на производителя се разглежда употребата на магнезий при бременност и са дадени някои принципни указания.

Казано е, че Магнерот® не носи риск за плода. Дозировката и продължителността на приема се определя от наблюдаващия бременността лекар и зависи от индивидуалното състояние на жената. Да се предвиди, че магнезият се възприема едва на 40 – 50% в храносмилателния тракт, което пряко влияе върху използваната дозировка.

До кой месец се пие Магнерот?

Посочват се не месеци, а ниво на магнезий в организма. Потребността през бременността нараства 1.5 –  2 пъти. Обикновено нормата е 300 – 350 мг дневно, за бременните тя става 350 – 500 мг или по-точно 10 – 15 мг на килограм.

Водещи са показателите за магнезий в кръвта на бременната. Те трябва да са около 0.8 – 1.05 ммол/л, като през втори и трети триместър показателите падат. Магнезиев дефицит се установява не само по лабораторни анализи, но и по симптоми.

Кога се спира магнезият при бременност и как?

Ако няма данни за дефицит на Mg, Магнерог се назначава на кратки курсове с цел профилактика на симптомите на дефицит. На следващ прием лекарят определя целесъобразността от продължаване на курса или го отменя.

При дефицит минималната продължителност на курса е 4 – 6 седмици. Обичайна доза е 1 таблетка дневно.

При необходимост препаратът е разрешен за продължителна употреба.

Магнерот и контракции

Магнерот® при беременност е препоръчан за отстраняване на дефицит на Mg и за профилактика на състояния, свързани с дефицита, пише производителят.

Без да се ангажира с твърдение, че Магнерот профилактика контракции, отделно производителят изрежда ефектите от магниевият дефицит при бременната, които са:

  • Повишен тонус на матката, следователно риск от хипоксия за плода с последващо нарушение на развитието на детето;
  • Болки в кръста;
  • Мускулни спазми и крампи, тикове, спазми на сфенктерите;
  • Еклампсия – повишено кр. налягане с развитие на конвулсии и даже кома с угроза за майката и плода;
  • Риск от преждевременно раждане и поява на недоносено дете;
  • Задържане на развитието и формиране на вродени пороци у детето.

Цена, видове?

Магнерот се произвежда само на таблетки и само по 500 мг магнезиев оротат в единица. Различия има в опаковката. В някои страни се предлагат кутии с малък брой таблетки, примерно по 10 и 20, но у нас има два други варианта – по 50 и 100 таблетки.

magnezii-03
Два вида кутии на Магнерот с малка разлика в цвета и надписите
  • Магнерот 500 / 50 таблетки е разфасовка, удобна за кратко използване. Покрива началната седмица, когато препаратът се взема в компенсираща доза според схемата на производителя (7 дни по 6 таблетки), но няма достатъчно за поддържащият режим. Затова малката опаковка е подходяща при изписването на дозировки от типа 2 Х 1 или 3 Х 1 таблетка;
  • Магнерот 500 / 100 таблетки осигурява нужните таблетки за стартовата седмица и за над 15 дни в поддържащ режим
Цена и от коя аптека да го купим?

Максималната цена на Магнерот е 17.41 лв за малката и 33.49 лв за голямата опаковка. Да видим как го предлагат основните аптечни вериги.

Странични ефекти

Честотата на нежелателните реакции е невъзможно да се установи на основание на събраните данни. Регистрирани са следните оплаквания:

  • Стомашно-чр. тракт: неустойчиво изхождане и диария, които самостоятелно минава с намаляване на дозата на препарата;
  • Имунна система: алергични реакции.

При нормална функция на бъбреците предозирането на магнезий не причинява токсични реакции. При отравяне с магнезий има риск от развитие на бъбречна недостатъчност. Токсичните ефекти зависят пряко от концентрацията в кръвта.

  • Симптоми на отравяне с магнезий: спад на кр. налягане, гадене, депресия, забавени рефлекси, повръщане, потискане на дишането, кома, спиране на сърцето.
  • Лечение: рехидратация, форсирана диуреза, при бъбречна недостатъчност – диализа.
Алергия от Магнерот

Възникването на алергия спрямо Магнерот е предвидено от производителя и в някои документи се отбелязва, напр. във фармакологичното описание.

В българската листовка този ефект не е записан. Очакванията за алергии са по-скоро принципни, а не доказани. Магнезият като цяло има и противоалергично въздействие.

Аналози и заместители

Точни аналози на Магнерот са другите препарати с магнезиев оротат. Това са:

Дайте мнение и Вие тук!
  1. Магнезиев оротат на Health Aid – табл. Х 500 мг. Регистриран като добавка, препаратът се насочва към укрепване на зъбите, облекчаване на ПМС и симптоми на артрит, за болки в гърба и костите, както и при мускулно спазмиране. Типичната доза е 1 табл. за ден. Кутия с 30 бройки за 1 месец струва 22.10 лв;
  2. Магнезиев оротат на Биохерба – капсули Х 40 мг. Регистриран като добавка, препаратът се назначава за кости, стави, нормализиране на кръвното, за ДНК. Дозировката е 2 Х 1. Кутия с 60 бройки за 1 месец струва 16.10 лв;
  3. Магнезиев оротат на Суонсън – капсули Х 40 мг. Регистриран като добавка, препаратът се назначава за здравето на костите. Дозировката е 2 капсули. Кутия с 60 бройки за 1 месец струва 29.65 лв.

Препарати, регистрирани като лекарства и изискващи назначение с рецепта, няма. Магнерот е единственият в групата на Mg оротат.

magnezii-05
Някои добавки с Мg

В аптечните вериги има и други препарати с магнезий, които съдържат някоя от останалите 14 форми на метала. Те се явяват непълни заместители на Магнерот.

Магнерич или Магнерот?

Потребителите възприемат Магнерич и Магнерот като идентични препарати, само с различна страна производител. Магрерич е български, на Актавис.

Още повече, че назначенията му са идентични с тези на Магнерот, а именно: дефицит, вкл. при бременни, крампи, парестезии, стенокардия и нарушения на сърд. ритъм, профилактика на аборти и преждевременни раждания, на еклампсия и прееклампсия.

Разликата е във формата на магнезия. В Магнерич е използван DL-аспартат. Не са правени преки сравнения между оротат и DL-аспартат, затова не можем да посочим разлики в биодостъпността и асимилирането.

Видимата разлика е в цената и опаковките. Продуктът на Актавис се продава по 30 и 60 таблетки с цена съответно 11.90 лв и 20.50 лв.

Има вариант на препарата – Магнерич Плюс, в който е добавен витамин В6.

Магне Б6

Магнерот е препарат германско производство, на таблетки. Съдържа оротова киселина – витаминоподобно вещество, често прилагато за съдечни патологии.

Магне B6 е препарат унгарско производство, който се прави на таблетки и на перорален разтвор. Разтворът не се предлага в България, но таблетките са няколко варианта с различни назначения. Има за добър сън (Лека нощ), за психика и нерви (Стоп стрес), против умора и изтощение (Форте).

Съставът на Магне В6 е комбинация от магнезиев лактат или цитрат с витамин В6, който подобрява асимилирането.

Препаратите са сходни по категория и показания, но се различават в режима за прием и дозиране.

Таблетките Магнерот са показани от 6-годишна възраст. Магне 6 Форте и Лека нощ са от 18 г., Стоп Стрес е от 12 г.

Магнерот е позволен след зачеване, докато разновидностите Магне В6 не са адресирани към тази рискова група и се допуска само по строга необходимост.

Относно разфасовките, всички кутии Магне В6 съдържат по 30 таблетки. За стандартен курс от 4 седмици лечение с магнезий трябват 1 кутия Магнерот от 100 бройки или 2 опаковки от 50 бройки. Ако предпочетем Магне В6, ще ни трябват 3 кутии.

Според сравнителни публикации, Магнерот по-често се ползва за лечение и профилактиране на сърдечно-съд. патологии и за отстраняване на дефицит при бременни. Магне В6 подхожда за лечение на конкретни проблеми от ежедневието като стрес и умора, както и за профилактика.

Магнерот е по-изгоден и като цена. Една таблетка излиза  34 – 35 ст. Магне В6 излиза 56 ст. за Лека нощ и Форте до 1 лв за таблетка Стоп Стрес.

Допелхерц Магнезий 500

Компанията за добавки има няколко продукта с магнезий на обикновени евфервестентни таблетки, в комбинации с различни витамини. Ще сравним Магнезий 500, който е най-близо до разглеждания Магнерот.

Според едно ревю в интернет, магнезият в добавките на Допелхерц е оксид. Коментира се, че това е популярна форма, но евтина и не се асимилира добре. Освен това дозировките не са близо до дневната необходимост.

В листовката на чистия препарат Магнезий 500 и този с витамини С + Е не се посочва формата на магнезия, така че не можем да съдим за неговата усвояемост. Добавката магнезий +  калий наистина е оксид. Разтворимите таблетки са карбонат.

Въпреки че производителят не уточнява съединението на магнезия, можем да съдим за по-слабата му ефективност по факта, че продуктите на Допелхерц са регистрирани като добавки, а Магнерот е рецептурно лекарство.

Като назначения също има разлики. Магнезий 500 се адресира към нерви и мускули, вкл. сърцето. Взема се против умора, за енергия и за баланс на електролитите.

Като цена продуктите на Допелхерц са по-изгодни.

Други заместители и аналози

Магнезий добре се съчетават с В-витамините, в частност с В6, затова виждаме често това съчетание. Освен в Магне В6, тази комбинация се използва от Валмарк, Або Фарма, Суправит, Островит, Солгар, Yves Ponroy, Екофарм, Никсен и др.

Шокираща новина са комплексите от калций и магнезий. Тези вещества са антагонисти, затова не се приемат заедно – никога не се знае кое ще се усвои. Но компаниите ги съчетават, защото потребителят ги търси. За да са действени, ги правят в профилактични дозировки – 100 – 250 мг магнезий.

Комбинирани продукти имат  Nature’s Way, Никсен, Допелхерц, Нау Фуудс, Health Aid и др.

Добри съчетания прави магнезият с витамини Д, К, В2 – В 12, а недостатъчно добри като усвояемост – с витамин Е и В1.

Лоша е съвместимостта с натрий, желязо, фосфор, манган и цинк. Все пак виждаме на пазара и подобни съчетания.

Още информация и източници на английски: Ползи и употреба на Магнерот; * Как се приема Магнерот? Дозировка; * Можем ли да приемаме магнезий с антибиотици?

Калмацин

Това е тройно съчетание на магнезий с калций и цинк. И двете са от списъка на лошите съчетания. Производителят е прецизирал дозите, за да могат съставките да съществуват съвместно. Магнезият е 133 мг, калцият също е намален – 333 мг, а цинкът е 8.3 мг.

Продуктът в това си съчетание отговаря на нуждите на болните от остеопороза и други проблеми с костните тъкани. Производителят го оправя за профилактика, през менопаузата и след гинекологична хирургия.

Плюс на Калмацин е приложението при деца, които интензивно растат, и възрастни, които изразходват много сили и енергия.

Вижте и ТОВА:

За Маргарита Алексиева

margarita-alexieva2Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

магнезий, магнезиев гел, магнезиево олио

Магнезиев гел (магнезиево олио). Как да изберем? За коса, кожа, мускули и стави

Какво е магнезиево олио; магнезиев гел – качества и приложение. Продуктите в медицината и в …

3 Мнения

  1. Донка Павлова

    Изкарах ковид, удари ме в сърцето – някакви шумове, задъхване, умора. Тогава ми дадоха Магнерот. Не очаквах, че магнезий ще помогне за такова сериозно нещо, но за двайсетина дни всичко отмина.

    • Спас Костов

      Да, аз се набълбучих с голямата опаковка, съвсем излишно. За такива работи малката кутия си е достатъчна, няма нужда от повече. За Магнерот имам предвид.

  2. На една промоция си купих на Джеймисън магнезий с калций и витамин Д, за 200 дни. Проверявам каква форма са, дали вършат работа и се оказва че вътре са пет различни съединения! Надявам се да има някаква полза. Сега пак ще купувам, само че вече са по 30 – 40 лева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *