Аконитът е многогодишно тревисто растение от семейство Лютикови, известно с множество народни имена като самакитка, вълче биле или монашко капище

Аконит (Самакитка, Аконитум напелус, Вълче биле)

Какво представлява растението аконит (самакитка, вълче биле)?

Аконитът е многогодишно тревисто растение от семейство Лютикови, известно с множество народни имена като самакитка, вълче биле или монашко капище. Този забележителен представител на планинската флора се среща най-често в планинските райони на Северното полукълбо, включително в Европа, Азия и Северна Америка.

Растението се отличава със своите красиви цветове в наситени лилаво-сини тонове, събрани в изправени съцветия, които наподобяват шлем или качулка на монах. Листата му са тъмнозелени, дълбоко нарязани, с характерна палматна форма. В природата съществуват над 250 вида аконит, като всички те споделят една обща характеристика – съдържат силно токсични алкалоиди, най-вече аконитин.

Приложение на хомеопатичното средство Aconitum napellus 30 ch

В хомеопатичната медицина Aconitum napellus се използва в силно разредена форма, най-често в потенция 30 СН, където токсичните свойства на растението са елиминирани чрез последователни разреждания. Хомеопатите препоръчват това средство при внезапно появили се остри състояния, съпроводени с висока температура, особено след излагане на студ или силен вятър. То се предписва и при паническа атака, силен страх или безпокойство, придружени с усещане за задух или сърцебиене. Това лекарство е особено ефективно в началните етапи на заболяването, когато симптомите се появяват рязко и протичат с висок интензитет.

Мнения за аконита на специалисти и потребители

Медицинските специалисти са категорични относно високата токсичност на растението в суров вид и препоръчват изключително внимателно боравене с него. Фитотерапевтите подчертават, че употребата на аконит в необработен вид е изключително опасна и може да бъде фатална. От друга страна, хомеопатите споделят множество успешни случаи на лечение с хомеопатични препарати, съдържащи силно разреден аконит. Пациентите, използвали хомеопатични форми на аконит, често съобщават за бързо облекчение при остри състояния, особено при настинки и грипоподобни заболявания.

Ползи и вреди от аконита

Макар растението да е изключително отровно в естественото си състояние, правилно приготвените хомеопатични препарати от аконит намират широко приложение в алтернативната медицина. Научните изследвания потвърждават, че аконитът съдържа биологично активни вещества с потенциално противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Същевременно трябва да се подчертае, че дори малки количества от непреработеното растение могат да причинят тежки отравяния, проявяващи се с изтръпване на устните и езика, гадене, повръщане, нарушения в сърдечния ритъм и дори смърт. Затова всякаква употреба на растението извън контролирани фармацевтични или хомеопатични форми е строго противопоказна.

Как точно се прилага в различни случаи (рецепти)

В съвременната медицинска практика се използват само стандартизирани хомеопатични препарати от аконит, приготвени от лицензирани производители. Типичната дозировка при остри състояния е 5 гранули под езика на всеки час в първите часове от появата на симптомите, като постепенно честотата на приемите се намалява с отшумяване на оплакванията. При хронични състояния се препоръчва консултация с квалифициран хомеопат, който да определи подходящата потенция и честота на приемите. Важно е да се отбележи, че самолечението с каквито и да било форми на аконит е крайно непрепоръчително.

Самакитката като градинско цвете – отглеждане и особености

В градинарството аконитът се цени заради своите впечатляващи сини до виолетови цветове и издържливост. Растението предпочита влажни, но добре дренирани почви и полусенчести места в градината. При отглеждането му е задължително използването на защитни ръкавици, тъй като всички части на растението са силно токсични при допир. Самакитката цъфти от средата на лятото до ранна есен и достига височина между 90 и 150 см, което я прави подходяща за задния план на цветните лехи. Размножава се чрез делене на коренището през пролетта или есента, като е важно да се спазват строги мерки за безопасност при работа с растението.Как действат лекарствата аконит и арника при припадъци, шок и колапс. Ценна информация в Лекар.БГ!

По същество шок и колапс са термини, които могат да се използват почти като синоними. Когато в медицината се говори за шок, обикновено се има предвид състояние в резултат на физическа травма или операция, а колапс – в резултат на други причини, например: токсични въздействия, инфекциозни болести, остра кислородна недостатъчност, кръвоизливи и др.

“Фигурин

При шока има остра съдова недостатъчност, характеризираща се с понижение на съдовия тонус и намаляване на масата на циркулиращата кръв, рязко спадане на артериалното и венозното налягане, намаляване на снабдяването с кислород на главния мозък. Кожата е бледа, покрита със студена пот, зениците са широки, дишането е ускорено и повърхностно.

Пулсът е неправилен, мек, ускорен, съзнанието е замъглено, до липсващо. Винаги трябва да се има предвид, че това състояние може да е придружено с или предизвикано от кръвоизлив- външен или вътрешен.

Дайте мнение и Вие тук!

NB! Всяко подобно състояние изисква незабавна квалифицирана медицинска консултация и помощ независимо от подобрението, което може да настъпи след даването на хомеопатичното лекарство!

АРНИКА е лекарство № 1 за шок, в резултат на травма от какъвто и да било физически характер. АРНИКА дадена веднага след инцидента може да спомогне не само за овладяване на шока, но и за предотвратяване на по-късните усложнения, които могат да възникнат в резултат на травмата. Ако случаят е много тежък, може да се даде АРНИКА 30 или 200 два или три пъти през 5 до 15-20 минути, а след това на по-редки интервали от 1 до 3-4 часа в зависимост от състоянието на болния и използваната потенция. Ако състоянието и травмата изискват, може по-късно да бъдат дадени и други хомеопатични лекарства – например ХИПЕРИКУМ, ЛЕДУМ.

АКОНИТ е лекарство № 1 при силна уплаха в резултат на някаква травма (може да бъде и съвсем незначителна) или от наблюдаването на някой инцидент с друг човек, земетресение, принудително престояване в асансьор или друго затворено помещение и др. Може да има треперене, сърцебиене, чувство за недостиг на въздух и хипервентилация, чувство за стягане в гръдния кош, изплашено изражение на лицето и дори колапс и припадане.

АКОНИТ действа много бързо. Дава се потенция ЗОC (тук разбира се, са по-ефективни по-високите потенции – 200 или 1М и ако имаме, можем да дадем от тях). Може да е необходимо да се повтори веднъж или най-много два пъти през 10-15 минути в зависимост от тежестта на случая.

Някои най-често показани и използвани хомеопатични лекарства при колапс и припадане предизвикано от различни причини:

  • физическа травма – АРНИКА
  • уплаха – АКОНИТ
  • загуба на кръв или други телесни течности – ХИНА
  • скръб или други неприятни емоции – ИГНАЦИЯ
  • при вида на кръв – НУКС ВОМИКА или НУКС МОСХАТА
  • от недоспиване и преумора – КОКУЛУС
  • при вида на спринцовки или игли – СИЛИКА или СПИГЕЛИЯ
  • от силна болка – ХАМОМИЛА, АКОНИТ или ВЕРАТРУМ АЛБУМ
  • от незначителна болка – ХЕПАР
  • от емоционална, по-често приятна възбуда – КОФЕЯ
  • от гняв – ВЕРАТРУМ АЛБУМ
  • от гореща, задушна атмосфера – ПУЛСАТИЛА, ЛАХЕЗИС или СЕПИЯ.

За Маргарита Алексиева

Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

арника монтана за мазане, колко време се пие?

Арника монтана. Странични ефекти. Колко време се пие?

Колко време се пие Арника монтана? Странични ефекти. Арника за мазане, мехлем. Мнения за хомеопатия …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *