Лекарства за треперене на ръцете и лечение на есенциален тремор. Бета-блокери за овладяване на тремор.
В България най-често предписваният медикамент за треперене на ръцете е пропранолол, който се продава под търговското име Пропранолол-Чайкафарма. Това е медикамент от първа линия, който се отпуска по лекарско предписание и е достъпен в повечето аптеки в страната. Започва се с ниска доза от 10 мг дневно, като постепенно може да се увеличи до 20 мг два пъти дневно. Пропранололът е особено подходящ за хора, чието треперене се засилва при стрес или физическа активност. Други бета-блокери, които се предписват в България, са Атенолол (Тенормин) и Надолол, макар че те се използват по-рядко от пропранолола.
Антиконвулсанти при тремор
Примидон, познат у нас под търговското име Примидон Десма, е един от основните антиконвулсанти, използвани за контрол на тремора. Той се прилага особено успешно при есенциален тремор и показва отлични резултати при доза от 250 мг дневно. Друг важен представител на тази група е габапентин (Габантал, Габагама, Невралгин), който се предписва при по-високи дози – между 1800 и 3600 мг дневно. Топираматът, продаван като Топамакс или Епимакс, също принадлежи към тази група, но се използва по-рядко поради по-честите странични ефекти.
Съдържание:
Бензодиазепини за контрол на тремора
В българската медицинска практика от групата на бензодиазепините най-често се предписват клоназепам (Ривотрил) и алпразолам (Ксанакс, Херакс). Тези медикаменти са особено ефективни при тремор, който се влошава от тревожност. Въпреки добрите резултати, лекарите в България са предпазливи при продължителното им предписване поради риска от развитие на зависимост. Обикновено се препоръчват за кратки периоди или при конкретни ситуации, които провокират засилване на тремора.
Локални терапии с ботулинов токсин
В специализираните неврологични клиники в България се прилагат инжекции с ботулинов токсин, познат под търговските имена Ботокс, Диспорт или Ксеомин. Тази терапия се извършва под контрола на електромиография за прецизно инжектиране в засегнатите мускулни групи. Процедурата се повтаря на всеки 3-6 месеца според индивидуалния отговор на пациента. В България тази терапия е частично реимбурсирана от НЗОК при определени условия.
Хирургични методи за лечение на тремор
При пациенти, които не се повлияват достатъчно от медикаментозно лечение, в България се прилага дълбока мозъчна стимулация (DBS). Тази процедура се извършва в няколко специализирани центъра в страната и показва отлични резултати при правилно подбрани пациенти. По-новият метод – фокусирана ултразвукова таламотомия, все още не е широко достъпен в България, но някои центрове планират въвеждането му в близко бъдеще. Тези процедури се покриват частично от здравната каса след одобрение от специална комисия.
Съвременни тенденции в лечението на тремор
В последните години в България се наблюдава тенденция към по-индивидуализиран подход при лечението на тремора. Лекарите все по-често комбинират различни терапевтични методи, за да постигнат оптимални резултати. Например, може да се съчетае прием на пропранолол с периодични инжекции ботулинов токсин или да се комбинират два различни медикамента в по-ниски дози, за да се намалят страничните ефекти. Важно е да се отбележи, че всички тези лечения трябва да се провеждат под строг лекарски контрол и проследяване на състоянието.
Всеки знае, че на алкохолиците им треперят ръцете. Но за съжаление, невъзможността понякога да се вземе в ръце чашата или химикалката, поразява млади и непиещи хора. За това, какво може да стане причина за тремора на ръцете разказва лекарят невролог д-р Огнян Коев.
Трябва да умеем да различаваме това кога и как треперят ръцете.
При болестта на Паркинсон треперенето (треморът) е един от основните признаци на заболяването. Този вид треперене е доста особен и се отличава с това, че се забелязва в състояние на покой, когато човек седи или лежи.
Но стига само да започне да върши нещо и треперенето става не толкова силно изразено, а и изчезва съвсем.
Треморът най-често не засяга главата (в тежки случаи може да се разтрепери долната челюст), а треперенето се разпространява по крайниците само в положение на покой. При това то е асиметрично, тоест повече трепери дясната или лявата ръка (крак).
Затова при паркинсонизма болестта не пречи толкова в бита – човек ее способен да се обслужва. Треперенето в покой не е единственият симптом на болестта на Паркинсон.
Като правило към него се присъединяват и забавените движения и скованите крайници.
Ако на болният му треперят ръцете когато не е в състояние на покой, а на движение, например иска нещо да вземе и треперенето е симетрично и на двете ръце, то това по-скоро е есенциален синдром или приличащият на него алкохолен тремор. При силно пиещите хора алкохолът само усилва наличният есенциален синдром.
Есенциалният тремор има различна изразеност.
Той може да се появи на всяка възраст – в детството, юношеството, зрелостта, – но най-често треперенето възниква при възрастни хора. Смята се, че треморът възниква при 6% от населението, но при болшинството от тях е малко забележим.
Много често явлението има наследствен характер. Така че ако в семейството такова треперене са имали родителите, дядовците или бабите, по-добре се обърнете към невролог.
В ранна възраст треморът се лекува с много лекарствени препарати, а при възрастните хора всичко е доста по-сложно. Таблетките, които се прилагат при лечение, имат немалко странични ефекти и не се препоръчват при всяка възрастова категория.
Така че, за съжаление, налага им се да живеят и да разчитат на помощта на своите близки.
Вижте и ТОВА: Алцхаймер последен стадий или старческа деменция, последна фаза?