Хроничен пиелонефрит - лечение, комплексен терапевтичен подход. Лекарства и билки.

Хроничен пиелонефрит. Лечение

Хроничен пиелонефрит – лечение, комплексен терапевтичен подход. Лекарства и билки.

Хроничният пиелонефрит представлява сериозно възпаление на бъбреците, което изисква внимателен и многостранен терапевтичен подход. В основата на лечението стои необходимостта от контрол върху инфекцията и предотвратяване на по-нататъшното увреждане на бъбречната тъкан. При неусложнените случаи лекарите често започват с по-консервативен подход, който включва внимателно проследяване на състоянието и назначаване на антибиотична терапия при нужда.

Особено важно е да се обърне внимание на кръвното налягане, тъй като неговият контрол играе съществена роля в забавянето на прогресията на бъбречното увреждане. В този контекст, АСЕ инхибиторите се очертават като особено полезни медикаменти, тъй като те не само понижават кръвното налягане, но и притежават допълнителни протективни свойства за бъбречната тъкан. Повече за основното лечение ще говорим по-долу. А сега нека се спрем на някои основни и съпътстващи лекарства и билки:

Лекарства за хроничен пиелонефрит

Лечението на хроничния пиелонефрит включва широк спектър от медикаменти и природни средства, които могат да подпомогнат възстановяването и да предотвратят рецидивите. От антибиотиците, които се използват най-често, трябва да споменем ципрофлоксацин, който е особено ефективен при грам-отрицателни бактерии, левофлоксацин, който има добро проникване в бъбречната тъкан, и цефтриаксон, който се прилага при по-тежки случаи. При избора на антибиотик е важно да се съобрази бъбречната функция и да се коригира дозата според креатининовия клирънс.

Вижте и ТОВА: За какво се използва Папаверин и как се прилага при хроничен пиелонефрит?

Билки за хроничен пиелонефрит

Фитотерапията заема важно място в комплексното лечение. Мечото грозде (Arctostaphylos uva-ursi) е едно от най-ефективните природни средства, благодарение на съдържащия се в него арбутин, който има силно антибактериално действие в пикочните пътища. Полският хвощ (Equisetum arvense) подпомага отделянето на урина и има противовъзпалително действие. Червената боровинка (Vaccinium vitis-idaea) препятства прикрепването на бактериите към лигавицата на пикочните пътища и намалява риска от рецидиви.

От голямо значение са и билковите комбинации. Чаят от коприва (Urtica dioica) в съчетание със златна пръчица (Solidago virgaurea) има силен диуретичен и противовъзпалителен ефект. Бърдото (Arctium lappa) помага за извеждане на токсините от организма. Лайката (Matricaria chamomilla) има успокояващо действие върху възпалената лигавица и може да се комбинира с други билки.

Добавки при хроничен пиелонефрит

При пациенти с нарушена бъбречна функция се използват и медикаменти за контрол на минералния баланс. Калциевите добавки и витамин D са важни за предотвратяване на костни усложнения. Железните препарати се предписват при анемия, която често съпътства хроничното бъбречно заболяване. Особено внимание се обръща на контрола на фосфатните нива, като при необходимост се включват фосфат-свързващи медикаменти като севеламер или калциев ацетат.

Още лекарства за хроничен пиелонефрит

За контрол на кръвното налягане, освен АСЕ инхибиторите като еналаприл и рамиприл, се използват и ангиотензин-рецепторни блокери като лосартан и валсартан. При необходимост се добавят и калциеви антагонисти като амлодипин или дилтиазем. Диуретиците също играят важна роля, като се предпочитат бримкови диуретици като фуросемид при по-тежко нарушена бъбречна функция.

Демир бозан 6 билки за нерви, които ще ви избавят от страхове и паник атаки

В случаите на упорита протеинурия се включват и нефропротективни медикаменти. Някои нови проучвания показват обещаващи резултати при използването на пентоксифилин за забавяне на прогресията на бъбречното увреждане. Антиоксидантите като алфа-липоева киселина и коензим Q10 също могат да бъдат полезни за защита на бъбречната тъкан.

При болка и дискомфорт се препоръчват обезболяващи средства, които са безопасни за бъбреците. Парацетамолът е предпочитаният избор, докато нестероидните противовъзпалителни средства трябва да се избягват поради риск от влошаване на бъбречната функция. В някои случаи може да се наложи употребата на по-силни обезболяващи под строг лекарски контрол.

Пробиотиците също имат своето място в терапията, особено по време и след антибиотично лечение. Те помагат за възстановяване на нормалната чревна флора и могат да намалят риска от развитие на гъбични инфекции. Препоръчват се щамове като Lactobacillus acidophilus и Bifidobacterium, които са доказано безопасни и ефективни.

Лечение на хроничния пиелонефрит

При по-сериозните случаи може да се наложи продължителна антибиотична профилактика, особено при пациенти с анатомични аномалии или рецидивиращи инфекции на пикочните пътища. Изборът на антибиотик се определя от няколко фактора, включително чувствителността на причинителите, тежестта на инфекцията и наличието на придружаващи заболявания. В някои случаи може да се наложи и хирургична намеса, особено когато са налице структурни аномалии, които поддържат възпалението. Съвременните хирургични техники включват както минимално инвазивни процедури, така и по-сложни реконструктивни операции.

Важна част от лечението е и модификацията на начина на живот. Пациентите трябва да се придържат към специфичен хранителен режим с умерен прием на протеини и контролиран прием на сол. Редовната физическа активност, съобразена с общото състояние на пациента, също играе важна роля. Не по-малко значение има и адекватната хидратация, която помага за намаляване на риска от нови инфекции и подпомага изчистването на бактериите от пикочните пътища.

Особено внимание се обръща на превенцията на усложненията. Редовното проследяване на бъбречната функция чрез кръвни и уринни изследвания позволява ранното откриване на влошаване и своевременната корекция на лечението. При някои пациенти може да се наложи и консултация с други специалисти, например ендокринолози или кардиолози, особено когато са налице придружаващи заболявания, които могат да повлияят на хода на лечението. Комплексният подход към лечението на хроничния пиелонефрит изисква добра координация между различните медицински специалисти и активно участие на пациента в терапевтичния процес.

Предпазване от усложнения и дългосрочна прогноза

Дългосрочната прогноза при хроничен пиелонефрит зависи до голяма степен от ранното откриване и адекватното лечение на заболяването. Превенцията на усложненията играе ключова роля в управлението на състоянието. Това включва редовно проследяване на бъбречната функция, контрол на кръвното налягане и навременно лечение на интеркурентните инфекции. Особено важно е пациентите да бъдат обучени да разпознават ранните признаци на обостряне на заболяването и да търсят своевременно медицинска помощ.

В контекста на дългосрочното проследяване, особено значение има и психологическата подкрепа на пациентите. Хроничният характер на заболяването може да окаже значително влияние върху качеството на живот и емоционалното състояние на засегнатите. Поради това, включването на психолог или социален работник в мултидисциплинарния екип може да бъде от съществена полза. Те могат да помогнат на пациентите да се справят по-добре с предизвикателствата на хроничното заболяване и да подобрят придържането към препоръчания режим на лечение.

Дайте мнение и Вие тук!

Важен аспект от дългосрочното управление на заболяването е и професионалната рехабилитация. Много пациенти с хроничен пиелонефрит са в трудоспособна възраст и поддържането на професионална активност може да има значително положително влияние върху тяхното общо състояние и качество на живот. В този контекст, индивидуализираният подход към всеки пациент е от първостепенно значение. Някои може да се нуждаят от промяна в работния график или адаптиране на работното място, докато други може да се нуждаят от преквалификация.

Проследяването на пациентите с хроничен пиелонефрит трябва да продължи през целия живот, като честотата на контролните прегледи се определя от тежестта на заболяването и наличието на усложнения. При някои пациенти може да се наложи и включване в програма за диализно лечение или бъбречна трансплантация, особено в случаите, когато заболяването е довело до тежко увреждане на бъбречната функция. В тези случаи, подготовката за бъдещото лечение трябва да започне своевременно, за да се осигури оптимален преход към следващия етап от терапията.

При пиелонефрит – билки, които наистина действат!

Представяме ви няколко рецепти с билки при лечението на пиелонефрит, които се използват по нашите земи, откакто съществува нашият род.

Рецепта с обикновена кръгла тиква против пиелонефрит:

На една малка кръгла тиква (не от продълговатите) се отрязва капачето от към дръжката. Изчистват се семената и връщате капачето, като го замазвате плътно към тиквата.

Внимателно поставяте тиквата на тъмно и хладно в по-широк съд (не в хладилник) и я оставяте да престои 40 дни. Отворете капачето и вземете по 1 с.л. 3 пъти на ден 30 мин преди ядене.

Билкова рецепта с вишневи дръжки, плод от шипка, листа от леска и др.

Прави се смес от по 200 г сухи или пресни вишневи дръжки, плод от шипка и листа от леска, които след смесването им се смилат в машинка за месо. Към получената смес се добавя още по 100 г смляно пъпешово семе и царевична коса. Цялата смес се изсипва в 5 л вода и се вари докато отварата остане само един литър. Към този литър се добавя 300 г захар и отново сместа се слага да ври докато остане 700 мл. Прецежда се, оставя се да изстине и се пие 3 пъти на ден, 5 мин преди ядене по 1 кафена чаша. Рецептата може да се повтаря след 1 месец.

Рецепта с пъпеш, шипка, костилки от череши и ракия:

В 2 л вода се слага 100 г смес от пъпеш, 100 г плодове от шипка, 30 костилки от череши и 200 г мед. Варят се 30 мин на слаб огън. След изстиване към отварата се прибавя 100 г ракия. Пие се по 1 кафена чаша 3 пъти дневно 2 часа преди ядене. При тези, които са я опитали 10 пъти, пиелонефритът напълно е излекуван.

Против хроничен пиелонефрит помагат брезовите листа и овчарската торбичка!

Рецепта за хронично възпаление на бъбреците: смес от 2 части брезови листа, овчарска торбичка, водно пиперче, бял имел и полски хвощ и 1 част ленено семе и кисел трън. От сместа се вземат 2 с.л. и се сипват в 600 мл кипяща вода, ври 3 мин, след което кисне 30 мин. Пие се 6 пъти дневно 15 мин преди ядене и 30 мин след ядене.

Вижте и тези информации и средства ТУК: Как се пие Монурал при хроничен пиелонефрит? Мнения и странични ефекти.

За Маргарита Алексиева

Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

Билка бутрак и масло от бутрак - общ преглед. Сравнение с билка камшик. Странични ефекти, противопоказания и лечебни рецепти.

Билка бутрак и билка камшик. Лечебни рецепти и странични ефекти. Сравнение

Рецептите на Петър Димков

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *