Унищожаване на ракови клетки чрез вибрации и звукови вълни и други начини, открити от науката напоследък
Един от най-новите методи за борба с рака използва вибрации и звукови вълни за унищожаване на раковите клетки. Изследователи от Университета Райс, Тексаския университет и Мичиганския университет са разработили различни техники в тази насока.
Учени от Университета Райс използват специални молекули, наречени аминоцианини. Те се закрепят към мембраните на раковите клетки и когато бъдат облъчени с близка инфрачервена светлина, започват да вибрират бързо. Тези вибрации нарушават структурата на клетъчната мембрана и водят до унищожаване на раковата клетка. Методът е наречен „молекулярен къртач“. В лабораторни експерименти, тази техника е довела до пълно унищожаване на меланомни клетки, а при мишки е постигнала 50% ефективност за премахване на тумори.
В Мичиганския университет пък са разработили метод, наречен хистотрипсия. При него неинвазивни звукови вълни разбиват туморите на парчета. Това от своя страна задейства имунен отговор срещу рака. Звуковите вълни пробиват защитната бариера на раковите клетки и разкриват специфични за тумора протеини, наречени неоантигени. Имунната система разпознава тези неоантигени като чужди и започва атака срещу рака. Така хистотрипсията има двоен ефект – физическо разрушаване на тумора чрез звукови вълни и стимулиране на имунитета за борба с рака.
Имунотерапия срещу рак на кръвта с генно модифицирани Т-клетки
Учени от института Пастьор и Френския национален здравен институт (Inserm) са постигнали забележителни резултати в лечението на левкемия и лимфоми чрез подобрена имунотерапия, наречена CAR Т-клетъчна терапия. При нея от пациента се вземат Т-лимфоцити, които после биват генетично модифицирани в лаборатория, за да могат специфично да разпознават и атакуват раковите клетки. След това големи количества от тези „подсилени“ Т-клетки се инжектират обратно в пациента.
Изследователите установили, че особено CD4+ CAR T-лимфоцитите имат интересно свойство – могат да унищожават ракови клетки от разстояние, без директен контакт с тях. Това става чрез отделяне на интерферон гама – молекула, която активира имунния отговор. При пациенти с голямо количество CD4+ CAR T-клетки, произвеждащи значително интерферон гама, се наблюдавал много по-добър отговор към терапията.
Това откритие дава надежда за преодоляване на случаите на резистентност към CAR T-клетъчната терапия. То отваря и възможности за по-персонализиран подход, при който количеството на CD4+ CAR T-клетките да се оптимизира спрямо чувствителността на конкретния тумор към интерферон гама. Учените смятат, че методът може да се разшири и към лечение на солидни тумори, който са уязвими към това вещество.
Разрушаване на ракови клетки чрез нанотехнологии
Друг иновативен метод за борба с рака включва използването на нанотехнологии. Учените разработват специални наночастици, които могат селективно да се свързват с раковите клетки и да ги унищожават, без да засягат здравите тъкани.
Един такъв подход използва магнитни нанодискове, покрити с антитела. Антителата разпознават специфични протеини върху повърхността на туморните клетки и се закрепват за тях. След това се прилага променливо магнитно поле, което кара нанодисковете да вибрират. Тези вибрации увреждат клетъчната мембрана на раковите клетки и предизвикват тяхната смърт. В експерименти, само 10 минути излагане на ниско-честотно магнитно поле е довело до унищожаване на около 90% от раковите клетки.
Тези резултати са обнадеждаващи, но са необходими още доста изследвания преди методът да се приложи върху хора. Учените трябва да се уверят, че няма риск от сериозни странични ефекти. Предимство на този нанотехнологичен подход е, че раковите клетки много трудно биха развили резистентност към подобни физични въздействия.
Комбинирани терапии с имунотерапия
Голяма част от усилията на учените са насочени към търсене на най-ефективните комбинации от различни терапии срещу рака. Имунотерапията се очертава като особено перспективна и в момента много изследвания проучват как тя може да се съчетае с утвърдени методи като химиотерапия, лъчетерапия и хирургично отстраняване на тумори.
Например, екип от Университета на Питсбърг е идентифицирал как да се преодолее един от механизмите, чрез които раковите клетки се „укриват“ от имунната система. Туморите произвеждат вещество, наречено TGF-бета, което потиска противораковия имунитет. Изследователите създали модифициран вирус, който блокира действието на TGF-бета в туморните клетки. Когато този вирус бил комбиниран със стандартна имунотерапия при мишки с меланома, две трети от животните се излекували напълно, в сравнение с 20% ефект само от вируса и никакъв ефект само от имунотерапията.
Тези резултати показват огромния потенциал на комбинираните подходи. Предстои да се установи кои комбинации от методи са най-ефективни и безопасни при различните видове рак. Но със сигурност бъдещето на онкологията е в прецизното интегриране на различни терапии, атакуващи рака от всички възможни фронтове.
Персонализирана медицина
Може би най-важната тенденция в съвременната онкология е преходът към персонализирана медицина. Това означава терапиите да се съобразяват максимално с индивидуалните характеристики на всеки отделен пациент и неговия тумор.
Развитието на геномиката и протеомиката (науките за гените и белтъците) позволява да се идентифицират специфични мутации и биомаркери в раковите клетки на всеки болен. Така може да се предвиди кои лекарства ще са най-ефективни и във възможно най-ниски дози, както и да се избегнат онези, които няма да помогнат. Например при споменатата CAR T-клетъчна имунотерапия, количеството на модифицираните CD4+ клетки може да се оптимизира спрямо това колко чувствителен е конкретният тумор към интерферон-гама.
В бъдеще, благодарение на напредъка в медицинските изображения, учените се надяват да могат да проследяват в реално време как даден пациент отговаря на лечението и да правят незабавни корекции при нужда. Това ще позволи наистина индивидуален подход, съобразен с динамиката на заболяването във всеки отделен случай.
Разбира се, персонализираната медицина е свързана и с редица предизвикателства. Тя изисква сложен и скъп набор от диагностични тестове, които засега не са масово достъпни. Необходими са и мащабни бази данни и сложни компютърни алгоритми за обработка на огромното количество генетична и клинична информация. Но повечето специалисти са единодушни, че в крайна сметка ползите за пациентите ще са огромни и персонализираният подход ще се наложи като златен стандарт.
Практически насоки за пациенти и близки
Ако вие или ваш близък се борите с рака, най-важно е да следвате съветите на лекуващия ви екип. Те най-добре могат да преценят кое лечение е подходящо за конкретния случай. Не се колебайте да задавате въпроси и да обсъждате притесненията си с вашия онколог.
Едновременно с това е полезно да се информирате за най-новите постижения в онкологията, за да сте наясно с възможностите. Повечето от описаните тук методи са още в експериментален етап, но за някои вече има клинични проучвания, в които може да се включите. Винаги питайте лекаря си дали има подходящи клинични изпитвания за вашия случай.
Много е важна и психологическата подкрепа. Борбата с рака е изпитание не само за тялото, но и за духа. Потърсете помощ от близки, приятели, психолози и групи за взаимопомощ. Има множество организации и ресурси, готови да ви подкрепят в този труден момент.
Не на последно място, постарайте се да водите максимално здравословен начин на живот. Правилното хранене, редовната физическа активност, откзаването от вредни навици и поддържането на душевно равновесие са мощни съюзници в битката с болестта. Те укрепват имунитета и издръжливостта на организма и допринасят за по-добро качество на живот.
Нека завършим с думи на надежда. Медицината напредва с невиждани темпове и непрекъснато се появяват нови обещаващи терапии. Нещо, което днес изглежда като научна фантастика, утре може да е рутинна практика. Затова никога не губете вяра и се борете докрай. С подкрепата на близките и медицинската общност, с възможностите на съвременната наука и със силата на човешкия дух, всичко е постижимо. Редом с вас сме в тази битка и заедно ще извървим пътя към едно по-добро и здравословно бъдеще.