Билка бутрак и масло от бутрак - общ преглед. Сравнение с билка камшик. Странични ефекти, противопоказания и лечебни рецепти.
02 масло от бутрак

Билка бутрак и билка камшик. Лечебни рецепти и странични ефекти. Сравнение

Билка бутрак и масло от бутрак – общ преглед. Сравнение с билка камшик. Странични ефекти, противопоказания и лечебни рецепти.

Бутракът (Bidens tripartita) е една от най-ценните български билки, позната от векове в народната медицина. Tя принадлежи към семейство Сложноцветни (Asteraceae) и има богата история на употреба както в традиционното, така и в съвременното билколечение.

Как изглежда билката бутрак и кога се бере

Бутракът е едногодишно тревисто растение, което достига височина между 20 и 70 см, а в някои случаи може да израсне и до 2 метра. Стъблото му е изправено, червеникаво-кафяво на цвят и често се разклонява в горната част. Характерна особеност са тъмнозелените листа, които обикновено са триделни (оттам идва и латинското име tripartita), макар че понякога могат да бъдат прости или с 5 дяла. Цветовете са събрани в кошнички с диаметър между 1 и 2 см, имат жълт цвят и се появяват от август до октомври.

Бутрак (Bidens tripartita)Камшик (Agrimonia eupatoria)
Едногодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни, достигащо 20-70 см височинаМногогодишно тревисто растение от семейство Розоцветни, достигащо 30-100 см височина
Триделни тъмнозелени листа, жълти цветове в кошничкиСложни перести листа с 5-9 двойки листчета, жълти цветове в изправени класове
Цъфти август-октомвриЦъфти юни-август
Основно приложение: кожни заболявания, екземи, акне, възпаленияОсновно приложение: храносмилателни проблеми, възпаления на лигавици, рани
Активни вещества: флавоноиди, дъбилни вещества, витамин С, каротенАктивни вещества: танини, флавоноиди, етерични масла, витамин К, силициева киселина
Маслото широко използвано за външно приложениеПо-рядко се използва под формата на масло, предпочитат се водни извлеци
Расте във влажни места, край водоемиРасте на сухи, тревисти места, предпочита варовити почви

Растението бутрак се бере по време на цъфтежа, когато лечебните му свойства са най-силни. Събират се надземните части – стъблата, листата и цветовете. Сушенето става на сянка, при добра вентилация, като билката се разстила на тънък слой. След изсушаване се съхранява в хартиени торби или кутии на сухо и проветриво място.

Какво лекува бутракът?

Бутракът има широк спектър на лечебно действие. В традиционната медицина се използва при множество здравословни проблеми, включително кожни заболявания, проблеми с храносмилането, възпаления на пикочните пътища и черния дроб. Особено ефективен е при лечение на екземи, акне и различни дерматити. Билката има силно противовъзпалително, антисептично и кръвопречистващо действие.

Билка бутрак
Билка бутрак

Погледнете и ТУК: Какви мнения има за Дексофен? Аулин по-добър ли е? След колко време действа едното и другото?

Медицинска употреба в официалната медицина

В съвременната медицина бутракът се цени заради своите доказани фармакологични свойства. Научните изследвания потвърждават наличието на флавоноиди, дъбилни вещества, витамин С, каротен и други биологично активни съединения. Използва се в производството на различни фармацевтични препарати, особено такива за външно приложение при кожни проблеми.

Какво представлява маслото от бутрак и за какво се използва?

Маслото от бутрак се получава чрез накисване на пресни или сушени части от растението в растително масло (най-често слънчогледово или зехтин) за период от няколко седмици. То има тъмнозелен цвят и специфичен аромат. Използва се предимно външно за лечение на различни кожни проблеми, рани, изгаряния и възпаления. Особено ефективно е при екземи и псориазис.

Противопоказания на билката бутрак

Въпреки многобройните си ползи, бутракът има и някои противопоказания. Не се препоръчва употребата му при бременни и кърмещи жени, както и при деца под 12-годишна възраст. Хора с индивидуална непоносимост към растения от семейство Сложноцветни също трябва да избягват употребата му.

Възможни странични ефекти

При правилна употреба страничните ефекти са редки, но все пак е възможно да се появят алергични реакции, особено при външно приложение. Могат да се наблюдават кожни обриви, сърбеж или зачервяване. При вътрешен прием в по-големи дози може да предизвика стомашно-чревни смущения.

Рецепти за лечение с бутрак на различни заболявания

За вътрешна употреба най-често се приготвя запарка от бутрак: една супена лъжица от билката се залива с 250 мл вряща вода и се оставя да престои 20 минути. Пие се по една чаша три пъти дневно преди хранене. При кожни проблеми се правят компреси със силна отвара от билката. За пречистване на кръвта се препоръчва чай от смес от бутрак с глухарче и коприва в равни части.

Как се прилага на практика маслото от бутрак?

Маслото от бутрак се нанася директно върху засегнатите участъци от кожата два-три пъти дневно. При екземи и псориазис се препоръчва продължително лечение от поне месец. Може да се използва и за масаж при мускулни болки и ставни проблеми. За по-добър ефект може да се комбинира с други лечебни масла.

Място на бутрака в ботаническата класификация

В ботаническата систематика бутракът (Bidens tripartita) принадлежи към семейство Сложноцветни (Asteraceae), което е едно от най-големите семейства цъфтящи растения. Родът Bidens включва около 230 вида, разпространени в умерените и тропическите региони на света. Бутракът е типичен представител на този род, като се среща естествено в Европа, Азия и Северна Америка, най-често край водоеми, влажни места и като плевел в обработваеми площи.

Билката камшик (Agrimonia eupatoria) – общ преглед

Камшикът, познат още като репей или църковна метла, е многогодишно тревисто растение от семейство Розоцветни (Rosaceae), което има дълга история на употреба в традиционната медицина в Европа и Азия.

Как изглежда билката камшик и кога се бере
Фигурин лесно отслабване диета 10 килограма

Камшикът е високо растение, достигащо 30-100 см височина. Има изправено, тъмнозелено стъбло, покрито с меки власинки. Листата му са сложни, перести, с 5-9 двойки едри листчета, гъсто окосмени от долната страна. Цветовете са ярко жълти, събрани в дълги, изправени класовидни съцветия, които цъфтят от юни до август. Характерна особеност са плодовете, които са снабдени с кукички, позволяващи им да се прикрепват към животински козини за разпространение.

Билка камшик
Билка камшик

Още нещо интересно ТУК: Домашни начини и добри студиа за премахване на косми от лицето завинаги!

Растението се събира през лятото по време на цъфтежа. Берат се цветоносните връхни части заедно с листата. Сушенето става на сянка, при добра вентилация.

Какво лекува камшикът?

Камшикът има широк спектър на лечебно действие, като основно се използва при:

  • Възпаления на храносмилателната система
  • Чернодробни и жлъчни заболявания
  • Диария и други стомашно-чревни проблеми
  • Възпаления на устната кухина и гърлото
  • Кожни заболявания и рани
  • Като кръвоспиращо средство
Медицинска употреба в официалната медицина

В съвременната медицина камшикът е признат като лечебно растение с доказани противовъзпалителни, антисептични и астрингентни свойства. Научните изследвания потвърждават наличието на важни биологично активни вещества като танини, флавоноиди, етерични масла, витамин К и силициева киселина. Използва се в производството на фармацевтични препарати, особено за лечение на възпаления на лигавиците и кожата.

Какво представлява маслото от камшик и за какво се използва?

За разлика от бутрака, камшикът рядко се използва под формата на масло. По-често се прилага като воден извлек (запарка или отвара) или тинктура. Когато се приготвя масло, то се получава чрез накисване на цветовете и листата в растително масло и се използва предимно външно за лечение на рани и кожни проблеми.

Дайте мнение и Вие тук!
Противопоказания на билката камшик

Камшикът е относително безопасна билка, но все пак има някои противопоказания:

  • При бременност и кърмене
  • При индивидуална непоносимост
  • При тежки бъбречни заболявания
  • При склонност към запек поради високото съдържание на танини
Възможни странични ефекти

При правилна употреба страничните ефекти са редки. Възможни са алергични реакции при чувствителни хора. Прекомерната употреба може да доведе до запек поради танините или да повлияе на усвояването на желязо.

Рецепти за лечение с камшик на различни заболявания

Основните начини за приготвяне и приложение на камшика са:

  • Запарка: 2 супени лъжици билка се заливат с 500 мл вряща вода и се оставят да престоят 20 минути
  • Гаргара при възпалено гърло: По-силна запарка, използвана 3-4 пъти дневно
  • Компреси за рани и кожни проблеми: Силна отвара, приложена външно
  • Тинктура: 20-30 капки, разредени с вода, 3 пъти дневно преди хранене
Място на камшика в ботаническата класификация

Камшикът (Agrimonia eupatoria) принадлежи към семейство Розоцветни (Rosaceae). Това е голямо семейство, включващо много важни културни и лечебни растения. Видът е разпространен естествено в Европа, умерените зони на Азия и Северна Африка. В Северна Америка е интродуциран. Расте по сухи тревисти места, покрай пътища и в храсталаци, предпочитайки варовити почви.

Билката бутрак е широко известна и се използва с успех при жлъчно-чернодробни заболявания.

Също така е прекрасна и при бъбречни болести, кожни болести, както и при нощно напикаване, хемороиди.

Външно – употребява се под формата на лапи при мозъчнозаздравяващи травми.

Масло от бутрак

Много популярно напоследък е внасяното от веригата „Берьозка“ масло от бутрак. То се ползва за оправяне на чуплива или суха коса, като я прави по-свежа и еластична. Също става и за мазане на лицето и скалпа, като успокоява кожата и я подмладява. За да има ефект върху косата, тя трябва да се намаже с маслото и да стоите така един час. После миете с шампоан, по възможност мек. Също е добро за придаване на форма на косата, вместо лак за коса. Трябва да внимавате да не ви влезе в очите, защото може да пари и да ви навреди на зрението. Руснаците го продават на 2.50 лева.

За венци и зъбобол

Начин на употреба:

  • Вземат се 1-2 стръка, варят се 10-15 минути
  • Отварата се прецежда и с нея се жабури 4-5 пъти дневно.

За болки в ухото.

  1. Взема се 1 стрък от тази билка, нарязва се на дребно, вари се 20-25 минути.
  2. Отварата се прецежда грижливо и с нея се промива болното ухо 1-2 пъти на ден.

Пълно име: Триделен бутрак. На латински: Bidens tripartita. На английски: Three-lobe Beggarticks. На руски: Череда трёхраздельная. На френски: bident tripartite или също така: bident à feuilles tripartites.

Вижте и ТОВА: Как се правят инхалации с Йалоклийн, Мнения за Дифенс и спрей за нос.

За Маргарита Алексиева

Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

Хроничен пиелонефрит - лечение, комплексен терапевтичен подход. Лекарства и билки.

Хроничен пиелонефрит. Лечение

Рецептите на Петър Дънов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *