Инхалации при гнойна ангина

Инхалации при гнойна ангина

Ще започнем с различните видове инхалации при гнойна ангина: С традиционни лекарствени средства, с хомеопатия, с билки, соли и комплексно лечение.

Инхалации с лекарствени средства

Антисептици:
  • Хлорхексидин – използва се за инхалации при гнойна ангина в разреден разтвор (1:1000). Притежава широк спектър на антимикробно действие срещу грамположителни и грамотрицателни бактерии. При инхалации действа местно върху лигавицата на гърлото. Препоръчва се 3-4 пъти дневно по 5-10 минути.
  • Мирамистин – антисептик с широк спектър на действие. За инхалации се използва 0,01% разтвор, като при деца до 12 г. се разрежда 1:1 с физиологичен разтвор. Ефективно намалява бактериалното натоварване в гърлото. Препоръчително е да се правят 3 инхалации на ден.
  • Диоксидин – притежава изразен антимикробен ефект спрямо повечето причинители на гнойна ангина. За инхалации се използва 0,5-1% разтвор, разреден 1:1 с физиологичен разтвор. Препоръчва се 3 пъти дневно за 5-7 дни.
Антибиотици:
  • Фузафунгин – антибиотик с бактерицидно действие. При инхалации се прилага във вид на 1% разтвор, разреден в съотношение 1:1 с физиологичен разтвор. Ефикасен е срещу повечето причинители на гнойна ангина. Препоръчва се 2-3 пъти дневно.
  • Гентамицин – антибиотик с широк спектър на действие. За инхалации се използва 0,1% разтвор, разреден 1:1 с физиологичен разтвор. Оказва бърз бактерициден ефект при гнойна ангина. Препоръчителен за 3-4 инхалации дневно.
  • Тобрамицин – антибиотик от групата на аминогликозидите. Проявява активност срещу грамотрицателни бактерии, включително Pseudomonas aeruginosa. Използва се инхалационно в 0,1% разтвор 2-3 пъти на ден.
Кортикостероиди:
  • Будезонид – инхалационен кортикостероид с противовъзпалителен ефект. При гнойна ангина се използва за намаляване на отока и подобряване на дишането. Прилага се в доза 0,5-1 mg 2 пъти дневно с инхалатор.
  • Флутиказон – друг инхалационен кортикостероид. Облекчава възпалението и отока при гнойна ангина. Обикновената доза е 0,5 mg 2 пъти на ден чрез инхалатор.
  • Беклометазон – прилага се инхалационно в доза 0,4-0,8 mg 3-4 пъти дневно. Има изразен локален противовъзпалителен ефект върху лигавицата на гърлото.
Муколитици и отхрачващи:
  • Амброксол – муколитично и отхрачващо средство. Разтваря гъстия слуз в гърлото и улеснява отделянето му. За инхалации се използва 30 mg/5 ml разтвор, 2-3 пъти дневно.
  • Ацетилцистеин – притежава муколитични и антиоксидантни свойства. Помага за разрядване на гъстия слуз и по-лесното му отделяне. Прилага се инхалационно 3 пъти на ден.

Билки:

  • Лайка – подходяща е за инхалации при гнойна ангина поради противовъзпалителния си ефект. Използва се отвара от 1 с.л. цветове на 300 ml вода, 2-3 пъти дневно.
  • Евкалипт – притежава антисептични и противовъзпалителни свойства. Приготвя се инфузия от 1 ч.л. листа на 300 ml вода. Инхалира се 2-4 пъти дневно.
  • Салвия – съдържа етерични масла с антимикробен ефект. За инхалация се използва отвара от 2 с.л. листа на 300 ml вода, 2-3 пъти на ден.

Минерална вода и солеви разтвори:

  • Минерална или морска вода – подходящи за инхалации, тъй като овлажняват лигавицата и имат противовъзпалителен ефект. Препоръчват се 2-4 инхалации дневно.
  • Физиологичен разтвор – използва се за разреждане на лекарствени средства за инхалации. Също така може да се прилага и самостоятелно 2-3 пъти дневно с цел овлажняване.
  • Хипертоничен солеви разтвор – инхалира се неразреден или с физиологичен разтвор. Притежава овлажняващо и противовъзпалително действие, препоръчва се 2-4 пъти дневно.

Хомеопатични инхалации:

Принципите на хомеопатичното лечение на ангина включват използването на силно разредени екстракти от растения, минерали и други вещества, които в по-високи дози биха предизвикали сходни симптоми. Целта е да се стимулира естествената защита на организма и да се потисне възпалението.

При гнойна ангина най-често се използват:
  1. Belladonna – намалява подуването на лигавицата.
  2. Phytolacca – подходящ при гнойни ангини.
  3. Hepar sulfuris – помага при образуване на гной.
  4. Mercurius solubilis – облекчава възпалението и болката.

Хомеопатичните средства се приготвят чрез последователни разреждания в съотношение 1:10 и динамизация (разклащане). Обикновено се използват потенции от 6-12СН.

За инхалации хомеопатичните разтвори не се разреждат допълнително. Инхалират се 1-3 пъти дневно в продължение на 5-10 минути.

Предимствата при деца включват липсата на токсичност и странични ефекти.

Комплексно лечение с инхалации:

  • Инхалациите обикновено се комбинират с прием на антибиотици и други лекарства per os.
  • Могат да се добавят допълнителни процедури като гаргара и компреси на шията с подходящи разтвори.
  • Препоръчва се лека диета с повече течности по време на инхалациите.
  • Критерии за ефективност са намаляване на болката и отока, подобряване на дишането.
  • Обикновено се правят 5-10 инхалации или до пълно отзвучаване на симптомите.
  • За профилактика се препоръчва поддържане на добра хигиена на устната кухина и гърлото.

Как се прави лечение на гнойна ангина – по официалния и по бабешкия начин. И двете си имат предимства и недостатъци.

Няма да кажем нищо ново, ако припомним, че всяка една простуда и последващите заболявания на гърлото вървят ръка за ръка.

На кого ли не се е случвало – намокри си краката, изпие студено безалкохолно и още на следващия ден нещо го дращи в гърлото, а се покачва и температурата.

В крайна сметка простудяването е само фактор, който много бързо провокира гнойна ангина.

Ангината е инфекциозно заболяване. Тя често се предизвиква от стрептококи от група А, от стафилококи и ферментни гъбички, както и от някои патогенни бактерии.

Трябва да отбележим, че на лигавицата на гърлото винаги има множество болестотворни организми. Но болестта “заявява за себе си” тогава, когато имунитетът е понижен и внедрилите се болестотворни бактерии се активизират.

“Фигурин

Тогава се появява болка в гърлото – боцка като трън. Така поне се изразяват болните. На човек му се струва, че гърлото му е станало по-тясно. Дори оттук е произлязло и наименованието “ангина”. На латински то означава “свия, стесня”.

Ангината е коварно заболяване, предполагащо най-сериозни усложнения – увреждания на бъбреците, сърцето, ставите. Затова в никакъв случай не трябва да се отнасяме лекомислено към нея.

Без медикаментозно лечение няма да се разминете. То се назначава, естествено, от лекар и е в зависимост от формата на заболяването.

Бабешкото лечение на гнойна ангина – не забравяйте и него!

В периода на болестта обаче не трябва да забравяме за растенията, които повишават имунитета. Това са глухарчето, детелината, алоето и дори обикновената коприва.

А изплакването на гърлото е задължителен елемент от лечебния процес независимо от вида ангина. Образувалите се гнойни налепи трябва на всяка цена да се отмият.

В момента в аптеките могат да се купят различни средства за такава процедура, но могат да се използват и природните лекарства, проверени с времето.

Полезно е да се редуват изплаквания с лайка, евкалипт, жълт кантарион, невен, дъбови кори. Настойката трябва да е топла. По време на изплакването се получава дизенфекциращ ефект. Подобрява се кръвообращението в сливиците, вредните бактерии загиват.

Не правете процедурата много интензивно, с гръмки бълбукания. Достатъчно е отварата да овлажни сливиците и да отмие излишните вещества от повърхността им.

Нашите предци съветват:

Дайте мнение и Вие тук!

ПРИ ПРОСТУДА ДА ДЪВЧЕМ КОРЕНИ ОТ АИР.

Старите хора са прилагали един специален метод на лечение със закаляване на гърлото. Той включва два етапа. Първият е подобен на този, който сега наричаме ароматерапия. До човек, който се измъчвал от гнойници в гърлото, поставяли дървена кошничка, пълна със стрити ароматни билки.

Вдишването на ароматичните вещества оказвало антисептичен ефект и укрепвало тъканта на сливиците.

На втория етап от процедурата старите хора пристъпвали към закаляване със студено – изплаквали гърлото със студени настойки от билки и постепенно, като при всяка следваща процедура, намалявали температурата на отварата.

Навремето особено популярен бил брезовият сок, отварата от листа на къпина, малина, подбел.

И един още по-стар метод: нашите предци са дъвчели корени от аир. Това растение е отличен дезинфектант. Няколко пъти на ден по двайсет минути дъвчете малко коренче от това растение и бързо ще се оправите.

За да се справите с гнойните налепи, много ще ви помогне впръскването на елово масло. Това става с шприц без игла. Маслото непременно трябва да се разтвори в гореща вода – 5 капки масло на 100 мл вода. Маслото се разтваря, за да не се получи изгаряне. Желателно е преди такава процедура да изплакнете гърлото си само с вода.

При лечение на ангината е необходимо не само често да се изплаква гърлото, но и да се правят лечебни инхалации, за които са подходящи същите настойки, както и за впръскването.

Преди инхалацията можете да капнете в билковата отвара, която сте си приготвили, една-две капки масло от бяла ела или щипка канела, както и лист от евкалипт, градински чай или лайка. Покрийте главата си и внимателно вдишвайте парите през устата в продължение на седем-осем минути.

След инхалацията легнете в леглото, а после изпийте чаша топъл чай с мед или малиново сладко.

БИЛКОВИ СМЕСИ ЗА ИЗПЛАКВАНЕ НА ГЪРЛОТО ПРИ ГНОЙНА АНГИНА.

Ще ви предложим няколко много ефикасни рецепти с лекарствени смеси. Те се прилагат при изплакване на гърлото при фоликулярна и флегмозна ангина.

  • Смесете равни части листа от лекарствен градински чай, жълт кантарион, цветове от черен бъз и дъбова кора. След това една супена лъжица от сместа се заварява с чаша вода и след като се свали от огъня, се оставя да престои 3 часа.
  • За да се справите с гнойните налепи на сливиците, ще ви помогне мощна дезинфекцираща смес от билки – 2 чаени лъжички евкалипт, по една и половина чаена лъжичка цветове от лайка и корени от девесил и по една чаена лъжичка корени от лекарствен алтей и сладник. Начинът на приготвяне е както при първата рецепта.

При изплакване е полезно да “смазвате” сливиците си с растително масло, разредено наполовина с вода. Можете да използвате и сок от алое.

Ако вие или някой от близките ви често страдат от ангина, предложените по-долу рецепти са точно за вас.

  • При тежки форми на ангина се препоръчва да изплаквате гърлото си с отвара от киселец – една супена лъжица на една чаша вода. Това се препоръчва за изплакване при занемарена ангина. Това средство е не само обезболяващо, но и дезинфекциращо.
  • В настойката от пача трева се съдържа голяма концентрация на дъбилни вещества и аскорбинова киселина. Това влияе благотворно на възпаленото гърло. Разтворът се приготвя лесно – една супена лъжица билка на една чаша гореща вода. Това помага и при ангини, и при язви в устната кухина, както и при кървене на венците.
  • Незаменим помощник в лечението на ангината е червеното цвекло. Неговият сок оказва чудесно прочистващо въздействие. Настържете цвеклото на ситно ренде и изцедете сока. В чаша сок сипете една чаена лъжичка 9-процентен оцет. С този разтвор изплаквайте гърлото си 5-6 пъти на ден.

За Маргарита Алексиева

Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

арника монтана за мазане, колко време се пие?

Арника монтана. Странични ефекти. Колко време се пие?

Колко време се пие Арника монтана? Странични ефекти. Арника за мазане, мехлем. Мнения за хомеопатия …

Едно мнение

  1. Интересна статия, благодаря! Надявам се да не е полезно. Но трябва да бъдете предупредени

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *