билки за отхрачване, чай

Билки за отхрачване, чай и др. – магическите лекове на природата

Билки за отхрачване и успокояване на кашлицата има толкова много, че е трудно дори да бъдат изброени.

Да отдадем заслуженото на някои от най-ефикасните билки за отхрачване.

Да започнем с джинджифила.

Този корен с причудлива форма получава все повече полагащото му се уважение, заради невероятните ползи, които допринася. Ще се ограничим само с приложението му при бронхити и пневмонии. Освен че стабилизира имунната система, джинджифилът, в комбинация с пчелен мед, е много добро средство за отхрачване.

Може да се направи чай, като се запари за половин час 1 ч. л. джинджифил в една ч. чаша вряла вода. Прецедената смес се пие с мед 3 пъти дневно. Много ефикасно е да се объркат 10 грама джинджифил на прах с втечнен пчелен мед в бурканче от бебешка храна и да се приема по една чаена лъжичка, 4 пъти дневно на равни интервали, докато сместа свърши.

Друга интересна билка е драката.

Отвара от плодовете на този бодлив храст отхрачващо, особено при еластична кашлица. Драката има противовъзпалително действие, тъй като е богата на дъбилни вещества и рутин. Изсушените плодове на драката са светлокафяви, без мирис и нагарчат.

Имат годност до 3 години. Отварата се приготвя от 1 супена лъжица плодове, сварени в половин литър вода. Прецедена , се пие с мед, по половин чаена чаша преди ядене. Да се внимава, в големи дози може да раздразни храносмилателната система и бъбреците.

Известна от народната медицина билка за отхрачване е волският език.

Той действа благоприятно при трахеити, бронхити и други застойни явления. Волският език е многогодишна папрат, с едри, дълги и кожести зелени листа, с горчив вкус. Листата на билката успокояват кашлицата и болката.

Отвара се приготвя, като 10 г изсушени листа се заливат с1 литър вряла вода и се варят 15 минути. Прецедената отвара се пие по 1 ч. ч., топла, преди храна. Успокоява лигавицата на трахеята и бронхите, втечнява храчките, потиска кашлицата и облекчава дишането. Да не се превишават препоръчаните дози, за да не се допусне увреждане на черния дроб. Да не се ползва от бременни жени, кърмачки и деца до 14 години и при бъбречна недостатъчност.

Друга билка за отхрачване е пчелникът, познат още като блага трева.

Той е многогодишно тревисто растение. Листата му са сиво-зелени, а цветовете – бели. Използва се надземната му цъфтяща част, като се бере през май-юни , по време на цъфтежа. Суши се и се съхранява на сянка.

Отхрачващите и дезинфекционни качества на билката се ползват при бронхит, ларингит и магарешка кашлица.

При катарално възпаление отхрачването се повлиява добре от био сок от пчелник, отлично средство срещу кашлица.

Може да се намери в специализираните магазини. Спиртен извлек от дрогата на пчелник има добро откашлящо действие при хроничен бронхит и емфизем.

Дайте мнение и Вие тук!
Демир бозан 6 билки за нерви, които ще ви избавят от страхове и паник атаки

Отварата от пчелник се приготвя от 100 г , залети със 750 мл вода. Ври 30 минути, да изври наполовина, прецежда се и се подслажда.

Смокинята също може да се ползва при кашлица, простуда и астма.

И още две “бързи” рецепти за отхрачване:

  1. 1 ч.л. корени от медицинска ружа се залива в 250 мл. студена вода и се оставя половин час да престои, като периодично се разбърква. Прецежда се. На малки деца се дава по 1 с.л. на час, а на по-големи половин до 1 чаша 3-4 пъти на ден.
  2. В 250 мл вряща вода се слага 1/2-1 ч.л. копър /счукан/. Оставя се покрит за 10 минути и се прецежда. На кърмачета се дават 3-5 ч.л. преди хранене а по-големите деца пият половин до 1 чаша 2-3 пъти дневно. Чаят улеснява отделянето на слуз при кашлица. Използва се срещу образуване на газове, деца с лениви стомаси, колики.

Приготвя се топла отвара, като се заливат 2-3 плода с чаша прясно мляко и се варят, докато млякото добие кафяв цвят. Пие се течността и се яде от сварените плодове 2-3 пъти на ден между храненията. Освен премахването на досадната кашлица, се укрепва и имунната система.

Само ще споменем отварата от мащерка и живовлек, отвара от корени на анасон с мед, отварата от мащерка, листа от подбел и сладък корен и корени от босилек, или от исландски лишей, корени от бял оман, борови връхчета и стръкове от босилек. Всички те са отлични билкови смеси , за които има много информация.

Тук можем да прибавим и извлечения предимно след прибавяне на мед, сок от лук, сварено дюлено семе с мед и още много други.
Не бива да пропускаме комбинацията от мед и краве масло, по 1 с.л. и 1 ч.л. сода бикарбонат, от която да се приема сутрин на гладно по една супена лъжица.

И да завършим с един нетрадиционен „сироп за кашлица” за деца, домашен и безвреден, полезен за отхрачване: смес в съотношение 1:1 от прясно изцеден сок от зеле и кафява захар или от отвара от зеле и пчелен мед. Приема се 3-4 пъти дневно по една чаена лъжичка.

За Маргарита Алексиева

margarita-alexieva2Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

рак на белия дроб - предразположени ли сме?

Рак на белия дроб: Основни симптоми, стадии, лечение и класификация (ПОДРОБНО)

Симптоми на рак на белия дроб и преживяемост. Откриване на петно. Стадии, последен стадий. Обичайна …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *