Като цяло не съществува универсално лекарство, което да лекува хъркането при жените, но все пак има начини да се помогне.

Хъркане при жените – причини и начини за справяне

Хъркането не е проблем, който засяга само мъжете. Макар че при тях то е по-често срещано, значителен процент жени също хъркат по време на сън. Според проучвания около 40% от възрастните жени в света хъркат поне от време на време. То не само пречи на спокойния сън на партньора, но и може да е опасен симптом на по-сериозни заболявания. Ето защо е важно проблемът да не се подценява и да се предприемат своевременни и адекватни мерки за неговото решаване.

Има ли ефикасно лекарство против хъркане при жените?

Като цяло не съществува универсално лекарство, което да лекува хъркането при жените, но все пак има начини да се помогне. Повечето медикаменти имат за цел облекчаване на симптомите и намаляване на честотата и силата на хъркане.

Лекарствата без рецепта включват спрейове за носа, които намаляват подуването на лигавиците и подобряват дишането. Те обикновено съдържат морска вода, ментол, евкалипт и други съставки. Могат да се прилагат няколко пъти дневно.

Друга група са таблетките и капките за устата на растителна основа. Те съдържат екстракти от подбел, женшен, валериана и др., които действат успокояващо и противовъзпалително.

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 02Оралните апарати също допринасят за премахване на хъркането при някои пациенти. Те поддържат долната челюст леко издадена напред и по този начин разширяват горните дихателни пътища.

Лекарствата, отпускани с рецепта, включват специални спрейове и таблетки, които стимулират мускулите да запазят тонуса си по време на сън.

Важно е обаче причините за хъркане да се изяснят прецизно и да се избере най-подходящият медикамент за конкретния случай. Консултация с лекар-специалист е препоръчителна. Хъркането може да е симптом на по-сериозни заболявания, затова не бива да се самолекува.

Причини за хъркане при жените

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 04Има няколко основни причини, поради които жените може да започнат да хъркат:

  • Бременност – По време на бременност се наблюдават много физиологични промени в организма, в това число подуване на лигавиците в носа и гърлото. Това води до стесняване на дихателните пътища и нарушено дишане по време на сън.
  • Менопауза – Спадът в нивата на женските полови хормони по време на менопауза води до отпускане на мускулите около гърлото и езика. Това улеснява тяхното запушване при легнало положение.
  • Затлъстяване – Излишните килограми и натрупването на мазнини около шията могат да доведат до стеснение на горните дихателни пътища.
  • Простуда и алергии – Подути лигавици в носа и гърлото създават пречки за нормалното преминаване на въздуха.
  • Консумация на алкохол – Алкохолът предизвиква отпускане на гърлото и увеличава риска от хъркане при заспиване.

Справяне с проблема

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 06Има няколко ефективни начина за намаляване и предотвратяване на хъркането при жените:

  • Промяна в начина на спане – заспиването настрани, а не по гръб помага да се запази проходимостта на дихателните пътища.
  • Отслабване при наличие на излишни килограми – това намалява мастните отлагания в областта на шията.
  • Преодоляване на симптомите на простуда и алергиите – поддържане на чисти и проходими носни канали.
  • Ограничаване приема на алкохол – най-малко 3-4 часа преди лягане.
  • Упражнения за укрепване на мускулите на езика и гърлото – редовното им практикуване поддържа тонуса на тъканите.
“Демир

При тежки и упорити случаи може да се наложи носенето на специална маска за сън, която поддържа постоянно налягане и проходими дихателни пътища.

Лекарствено лечение се прилага при доказано наличие на сънна апнея, опасно нарушение на дишането по време на сън.

Лазерно лечение на хъркане

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 07Лазерното лечение е сравнително нова методика за справяне с хроничното хъркане и сънната апнея. При него се използва лазер за “изглаждане” на лигавицата на гърлото и небцето, като по този начин се разширява просветът (отворът) на горните дихателни пътища.

Мненията за ефикасността на тази процедура са противоречиви. Някои изследвания сочат, че лазерното лечение води до значително намаляване на хъркането при около 50-60% от пациентите. При част от тях облекчението е дълготрайно. Според други проучвания обаче ползата от лазерната намеса е краткосрочна и хъркането се връща след известно време.

Основният недостатък на метода е високата му цена в сравнение с другите терапии. Също така се налага няколко повтарящи се процедури за постигане на ефект. Лазерното лечение не се препоръчва при тежки случаи на обструктивна сънна апнея.

Дайте мнение и Вие тук!

Хората, които страдат от мощно хъркане, обикновено нямат представа за неприятния звук, който издават.

А той може да се окаже кошмарен за техните близки, защото ги буди посред нощ.

Не съществува надеждно лекарство за справяне с проблема, но някои мерки могат да го ограничат и да подобрят общото ви здравословно състояние.

Важно ТУК: Имаме чудесна статия на тема хъркане и неговото лечение, която ще ви хареса много!

По време на бодърстване мускулите в областта на гърлото поддържат дихателния път отворен. При спящия човек тези мускули се отпускат и меките тъкани могат да възпрепятстват проникването на въздуха от носа в белите дробове.

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 05По този начин устата автоматично се отваря, вдишването става по-дълбоко и по-енергично и това предизвиква вибрирането на мекото небце и увулата (висулката на мекото небце). Подобно състояние с хъркане възниква или се влошава по няколко причини: наличието на хрема, алергичен ринит (сенна хрема), полипи в носа или увеличена трета сливица.

Най-предразположени към хъркане са следните групи хора:

  1. Мъжете: проблемът ги засяга три пъти по-често, отколкото жените.
  2. Хората над средна възраст.
  3. Страдащите от наднормено тегло. При тях мастната тъкан под лигавицата на гърлото стеснява въздушния поток и така стимулира дишането през устата. Освен това колкото по-едър е човек, толкова по-предразположен е към хъркане.
  4. Пушачите: димът дразни носа и гърлото и причинява набъбване на лигавицата. Това стеснява дихателните пътища и създава необходимост от дишане през устата.
  5. Всички, които консумират алкохол малко преди лягане. Алкохолът отпуска мускулите на гърлото, лицето и челюстите и води до дишане през устата.

ЛЕЧЕНИЕ на хъркане:

Harkane Pri Jenite Snoring In Women 03За профилактика или ограничаване на проблеми, свързани с хъркането, се придържайте към следните прости правила:

  • Свалете излишните килограми.
  • Не пушете.
  • Намалете приема на алкохол.
  • Вечеряйте най-малко 3 часа преди лягане.
  • Старайте се всеки ден да си лягате и ставате по едно и също време.
  • Подложете си няколко възглавници, за да повдигнете главата на височина от 7-10 см или само една под врата.
  • При наличието на хрема или алергичен ринит преди лягане правете гаргара с една капка масло от лютива мента, разтворена в студена вода. По този начин ще разширите дихателните пътища и ще намалите отока на лигавицата.

При кое хъркане ДА ПОТЪРСИТЕ МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ

  • Ако описаните методи за лечение не помагат.
  • Ако вие или вашите близки страдате от недоспиване.
  • Ако партньорът ви забележи, че докато хъркате, понякога спирате да дишате (пристъпи на сънна апнея).

Вижте и ТОВА: Хъркане заради “трета сливица”. Как да я изсушим с бабини рецепти? При възрастни. Какви капки се вземат.

За Маргарита Алексиева

margarita-alexieva2Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

половинка лексотан, мнения. Ксанакс по-добър ли е?

Мнения за Лексотан и странични ефекти. Половинка хапче за сън?

Половинка Лексотан (Lexotan). Взима ли се без рецепта? Как е с алкохол? Мнения, коментари. Странични …

Едно мнение

  1. Dobro utro iskam da popitam kakvo za zema 4e mnogo hurkam ako mojete pomognete mi

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *