Стресът възниква като ответна реакция на различни физически, психически или емоционални фактори.
Понякога той ни стимулира да покажем най-доброто от себе си, но ако степента на напрежение е прекалено висока или продължителна, може дори да се разболеем. Всеки човек трябва да усвои ефикасни способи за справяне със стреса, който е неизбежен.
Стресовата ситуация може да бъде вълнуваща, стимулираща или изпълваща с енергия. Някои хора процъфтяват при постоянен стрес, но повечето успяват да се справят само за известно време и след това възникват психически или физически проблеми – дистрес (натрупване на прекалено много стрес).
При стрес някои хормони се повишават, а когато обстановката се нормализира, нивата им спадат и организмът се отпуска. Но ако той продължава дълго и се появява често, или пък вие реагирате винаги с дистрес, хормоналните стойности могат да останат повишени. Изследванията показват, че 75% от заболяванията са предизвикани от стрес.
Към тях спадат високо кръвно налягане, сърдечни пристъпи, инсулт, депресия, тревожни разстройства, синдром на хроничната умора, синдром на раздразненото дебело черво и други храносмилателни разстройства, затлъстяване, мигрена и дихателни проблеми.
Постоянният стрес поразява имунната система и прави организма по-податлив на инфекции, рак и авто-имунни заболявания като ревматоиден артрит, лупус (вълчанка), заболяване на щитовидната жлеза и някои видове анемия. Той е причина и за проблеми със зачеването (стерилитет). Пушенето, преяждането и други вредни навици често са свързани със стреса.
СИМПТОМИ НА СТРЕСА
Повишеното ниво на хормоните, свързани със стреса, води до следното:
- Силно сърцебиене.
- Учестено, повърхностно дишане
- Увеличаване или намаляване на телесното тегло
- Плачливост
- Главоболие.
- Проблеми с концентрацията
- Сухота в устата
- Лошо храносмилане
- Изпотяване
- Повтарящи се инфекции
- Треперене
- Раздразнителност
- Проблеми със съня
Обичайните причини за стреса
- Загуба на близък човек.
- Лоши взаимоотношения с околните.
- Парични затруднения.
- Безработица.
- Лоша организация на времето.
- Недостатъчна почивка.
- Скука.
- Здравословни проблеми.
ПРОФИЛАКТИКА на стреса.
Невинаги е възможно да се предотвратят събитията, които причиняват стрес, но можете да промените начина, по който реагирате. Овладейте стратегии за справяне със стреса. Така нивото на свързаните с него хормони ще спадне и бързо ще успеете да се приспособите към новите ситуации. Много неща влияят върху начина, по който реагирате на стреса, включително това дали сте първородно или второ, най-малко или единствено дете, възрастта, полът, образованието, житейският опит, личностните характеристики, очакванията и здравословното състояние.
ЛЕЧЕНИЕ на стрес.
Общи мерки: Първата стъпка за справяне със стреса е да установите какво и кой ви кара да се чувствате стресирани и как реагирате. След това сведете до минимум стресовите ситуации, които зависят от вас, например сменете работата, ограничете разходите си и направете работното си място по-комфортно. Третата стъпка за преодоляване на стреса е да използвате стратегии, които ще ви помогнат да реагирате на напрежението по съзидателен начин.
Хранителен режим: По време на стрес организмът изразходва хранителните вещества много по-бързо от обикновено. Това може да доведе до недостига им и съответно до отслабване на имунната система, ако не компенсирате загубата чрез храненето или посредством добавки.
- Хранете се редовно и в спокойна обстановка.
- Консумирайте храни, богати на витамин А, В, С и Е, флавоноиди, калций, магнезий, селен и незаменими мастни киселини.
- Намалете приема на кофеин и алкохол.
- Яжте повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни и по-малко белтъчини от животински произход, както и рафинирани храни от бяло брашно или захар.
- Всекидневно приемайте добавки от мултивитамини и минерали.
Ароматерапия: Използвайте отпускащи етерични масла – за масаж, във ваната, за вдишванеот изпарител или напръскани върху кърпа. Употребявайте масажно масло, приготвено чрез смесване на общо 8 капки масло от лавандула, нероли и/или иланг-иланг в 1 супена лъжица бадемово масло или олио от гроздови семки. Използвайте това масло за точков масаж (шиацу) на врата и раменете, който спомага за намаляване на напрежението.
Медитация: Успокояващото въздействие на медитацията – усещане за равновесие и покой -може да ви помогне да се почувствате по-дистанцирани от причините за стреса. Основните медитативни техники се усвояват най-лесно в група. Медитирайте всеки ден.
Билколечение: В периоди на силен стрес са полезни веднъж или два пъти дневно чайове от успокояващи билки (лайка, валериана, липов цвят или цвят на детелина).
Физически упражнения срещу проблемите Всекидневните 30-минутни енергични физически упражнения намаляват ди-стреса, като „изгарят“ излишъците от стресови хормони в кръвта и повишават нивото на химическите вещества.
Погледнете и ТУК:
https://www.lekar.bg/2014/06/02/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81-%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/