Как да действаме при припадък, загуба на съзнание
Кога имаме епилептичен припадък, гърч и какво да правим?

Припадък от стрес или др.? Причини и симптоми. Причерняване пред очите и загуба на съзнание

Как да действаме при припадък, загуба на съзнание или причерняване пред очите? Причини, симптоми и видове. Кога имаме епилептичен припадък, гърч и какво да правим? Лечение, диагностика

Припадък и загубване на съзнанието не представляват заболявания, но ако пристъпите се повтарят, могат да са симптом на ред патологии, някои – сериозни.

В какво се различават? Припадъкът е кратковременно явление. Човек може да се свести за секунди. Ако това не стане до 5 минути, говорим за загубване на съзнание. Това състояние продължава по-дълго от припадъка и неговите последствия са по-опасни.

Някои припадъци се спират още в предварителната фаза, ако се действа правилно.

Как да предотвратя собствен припадък
Конкретно действиеДетайли
Внимание към предварителните признациприпадъкът се предвестява от рязка слабост, световъртеж, притъмняване пред очите, студено изпотяване, недостиг на въздух, чувство за вцепеняване на крайниците
Осигуряване на свеж въздухизлезте от тълпата, от задушното помещение или отворете прозореца. Ако е горещо, минете на сянка
Заемане на правилна позанезабавно легнете или седнете и отпуснете глава между коленете
Охлаждане, освежаванепийнете вода, обтрийте лицето и шията с мокра кърпичка
Приемете помощне отказвайте помощ от околните, които могат да донесат вода, да извикат линейка или да помогнат да седнете / легнете
След припадъкаостанете да лежите още 15 – 20 минути
Внимание към случилото сепрегледайте се, обърнете внимание на хроничните си заболявания, приложете съветите на лекаря
Профилактикапълноценно хранене, умерен труд, изключване на стреса

Ако все пак припадъкът се случи, не се плашете. Нищо страшно няма да стане, организмът се справя сам. Затова и човек пада – подобрява се потокът  кръв към мозъка и съзнанието се възстановява. Просто не оставайте прави, за да избегнете травми.

Възможни причини за припадък

В повечето случаи припадъкът е внезапен срив на мозъчния метаболизъм, при което се нарушава кръвообращението и доставката на кислород. Въпреки че мозъкът не функционира на пълна мощност, основните жизнени функции намаляват, но не угасват напълно.

Припадък от стрес

Емоционалният припадък се провокира от силен стрес, уплаха и други отрицателни емоции. Отначало възниква общо напрежение, следва сухота в устата, обща слабост, чувство за натиск в зоната на сърцето, побледняване, затруднено дишане, треперене на крайниците, клепачите или устните.

Наблюдава се и при здрави хора, но по-често – при невроза и вегетативно-съдова дистония.

Ниско кръвно

Вагусен припадък се характеризира с рязко падане на кръвното налягане, брадикардия, асистолия. Внезапно намалява честотата на сърдечните съкращения, което води до редукцията на обема кръв, която постъпва в мозъка. Пулсът се забавя, но не отслабва.

Наблюдава се при хора с плътно телосложение или наднормено тегло.

pripadak-01
Припадналият се поставя легнал, за да не се удари
Сърдечни болести
Демир бозан 6 билки за нерви, които ще ви избавят от страхове и паник атаки

Кардиогенен припадък се провокира от сърдечно-съд. изменения. Този вид е най-опасен. Съпровожда се с падане на изтласкването на кръв от сърцето под критичната норма, необходима за ефективно кръвоснабдяване на мозъка.

Сърдечен припадък без органично заболяване също се случва. Наблюдава се снижение на тонуса на съдовете, слаб, но учестен пулс. Наблюдават се постоянно спадане на налягането и анемия.

Основно възниква при хора с вегетативно-съдова дистония. Предразположени са хора с астенично телосложение, децата и юношите в периода на полово съзряване.

Припадък при бременност

Възниква поради намаляване на хемоглобина и развитие на анемия. Друг провокатор е спад на налягането в съдовете. Трета причина е недостиг на циркулираща кръв за жената и за плода.

Причерняване при рязко ставане

Ортостатичен припадък се наблюдава при рязко изправяне на тялото от седнало/ легнало положение. Съпровожда се с потъмняване на очите и загуба на координация.

Към такъв вид припадък предразполагат първична вегетативна недостатъчност, дълъг постелен режим и симпатектомия.

Епилептичен припадък
pripadak-05
Епилептичният припадък се разпознава по конвулсиите

Обикновеният припадък се отличава с постепенно развитие. Притъмнява пред очите, получава се гадене и световъртеж. Кръвното пада, пулсът отслабва, зениците се разширяват и лошо реагират на светлина, кожата побледнява. Този припадък е 25 – 45 секунди.

Конвулсивният припадък е внезапен, възникват тонични конвулсии. Наблюдава се посиняване или зачервяване на лицето, мускулни потрепвания.

Симптоми на припадък

В симптоматиката на припадъка се оформят три стадия, които последователно се сменят.

Стадии на припадъка
Пресинкопален стадий (предприпадък) – предвестник на припадъка.

Започва с обща слабост, световъртеж, после се присъединяват гадене и неприятни усещания в сърцето и стомаха. Характерно е повишено изпотяване, побледняване на кожата и видимите лигавици, неустойчивост на пулса (повишение или понижение), на дишането и на кр. налягане. Намалява мускулният тонус, наблюдава се нарушена координация.

Стадият завършва с усещането, че ще се загуби съзнанието. Земята сякаш се изплъзва изпод краката, появява се шум в ушите, нарушава се ориентацията в пространството, намалява яснотата на зрението (притъмнява пред очите или се появяват „мушички“.

Ако в този момент припадащият получи помощ (да бъде подхванат, да му се даде лекарство, да се изведе на свеж въздух), то процесът може да се прекъсне и да няма истински припадък.

Стадият е 15 – 120 секунди.

Синкопално състояние (стадий на разгара, припадък).

Самочувствието бързо се влошава, рязко нараства тъмнината в очите, слабост, понякога възниква усещане за жар. Човек бавно пада – залита, опитва се да се подпре. Едновременно се нарушава съзнанието – от леко помрачение до дълбока загуба. Характерно е разширение на зениците със забавена реакция на светлина. Кръвното в този момент е ниско, пулсът и дишането – повърхностни, мускулите – значително отпуснати.

Ако пострадалият се опитва да се задържи на крак, вероятно ще падне и ще получи травми. Дълбоките припадъци могат да се съпровождат с кратки тонични конвулсии – 2-3 потрепвания на мускулите. Възможно е изпускане на урина, по-рядко незадържане на фекалиите.

Продължителността на втория етап е 5 – 60 секунди

Постсинкопален стадий  (възстановителен период след припадъка).

Представлява връщане в съзнание. Обикновено пациентът веднага се ориентира в случилото се и помни какво е станало. Усеща слабост, вялост, главоболие, дискомфорт в сърцето и корема. Още е блед, с неуверени движения и ниско кръвно.

Този стадий е с продължителност от минутки до няколко часа.

Съхранената памет за припадъка го отличава от черепно-мозъчната травма, при която има ретроградна амнезия.

Липсата на общомозъчна симптоматика (нарушено съзнание, повръщане) и локална симптоматика (нарушено движение, чувствителност, реч, координация, зрение) отличава припадъка от инсулт.

Причерняване пред очите
pripadak-04
Замъгляване на зрението или тъмнина са преходни симптоми

Преходно краткосрочно усещане за тъмнота. Възниква в резултат на нарушение на метаболизма на мозъчните тъкани, което се случа при анемии, аритмии, падане на кръвното или на глюкозата в кръвта, както и при някои заболявания (на сърцето, на мозъка).

Типичен провокатор е рязко изменение на кръвта – количеството или състава й. Има се предвид спад на кислорода, покачване на глюкозата или кръвозагуба.

Причината се установява с лабораторни анализи, ЕКГ, ултра звук на сърцето, ЯМР на мозъка, томография на гръбнака.

Гърч при епилепсия

Епилепсия е неврологично изменение с хроничен характер. Бележи се от периодично повтарящи се пристъпи със загуба на съзнание или само помрачение.

Епилептичният пристъп представлява временно нарушение на съзнанието, съпроводено с двигателни, чувствителни, вегетативни и психически нарушения. Проявява се като кратък гърч в някоя част от тялото или в цялото тяло. Понякога се загубва контрол върху червата или пикочния мехур.

Загуба на съзнание

Загубата на съзнание е пълно изключване на мозъка. Това не е припадък, а по-дълбоко нарушение на функционалността. Важно е да се различи от припадък, за да се даде адекватна първа помощ.

Важно отличие на припадъка е наличието на реакция към околната действителност и външни въздействия. При краткотрайното прилошаване човек чува гласовете и шумовете наоколо, усеща студ или горещина, реагира на шамари и на болка.

Загуба на съзнание е, когато пострадалият не реагира на нищо. Виждали сте по филмите как лекарят свети с фенерче в очите на нереагиращия човек. Той търси реакция на зеницата. При загуба на съзнание такава реакция няма.

Загуба на съзнание с отворени очи

Това състояние най-често възниква спонтанно и по причина: рязко падане на кръвното, дълго стоене на крака, нервно / физическо изтощение, прегряване (топлинен, слънчев удар), липса на въздух в помещението, вдигане на висока телесна Т°С, емоционален стрес, силна болка, аритмия, нестабилна психика, отравяне с газове и киселини.

Кога имаме болки в корема и припадък?

Припадъкът нерядко се усеща и в корема – като присвиване. Но това е по-скоро стомах и даже – слънчевият сплит. Там пострадалият усеща тревогата от случващото се с него.

  • Вазовагален припадък. Различна е ситуацията, когато силна болка в корема причинява припадък – кратковременно „изключване“, за да се понесе болката. Медиците ползват термина остър корем. За него е характерно внезапното начало. Болката е мощна и направо пронизва. По-чувствителните хора могат да реагират с припадък. Този тип е вазовагален (вазодепресорен).
Внезапен припадък при дете

Припадъкът при децата не се различава като същност и протичане от този при възрастните. Той е следствие от краткосрочно влошаване на моз. кръвообращение.

При децата има някои физиологични провокатори като изпускане на урина (напикаване), дефекация, кашляне, кихане, силен смях, свирене на духов инструмент.

Дайте мнение и Вие тук!

Разпространена естествена причина за детски припадъци е резкият преход от легнало в изправено положение. При лабилните деца напред излиза психо-емоционалният фактор.

На първо място стоят заболяванията с многократни повръщания и диария, които намаляват телесните течности, сгъстяват кръвта и причиняват съдова недостатъчност. В резултат жизнено важни органи страдат и се случва колапс – припадък.

Патогенеза на припадъка

pripadak-02
Подобряване на оросяването – с помощ и когато си сам

Обикновеният припадък е следствие от кратковременно снижение на съдовия тонус в краката и коремната кухина. Обемът на циркулиращата кръв става относително малък за съдовото русло и кръвта отива към периферията. Това намалява венозния обратен поток и падане на сърдечното изхвърляне. Крайното следствие е нарушение на кръвоснабдяването на мозъка.

Видове припадъци

Според причината за припадането се определят следните видове:

  • Хипогликемичен припадък – възниква при диабетици като реакция на рязък спад на глюкозата в кръвта. Това състояние е най-опасно и носи риска от смърт (по-опасно от кардиогенния припадък);
  • Епилептичен припадък – възниква при болни от епилепсия, продължава малко по-дълго от обикновена загуба на съзнание. Пострадалият се свестява по-бавно. По време на кризата се случват инциденти – прехапване на езика, изпускане на пик. мехур и дебелото черво;
  • Медикаментозен припадък – възниква при прием на определени лекарства, когато пациентът има непоносимост към тях;
  • Ситуационен припадък – възниква заради рязко повишение на налягането в гръдния кош при изхождане след запек, вдигане на тежести, гмуркане;
  • Височинен припадък – при изкачване на голяма надморска височина, при което се нарушава кръвния оборот в мозъка;
  • Анемичен припадък – възниква при недостиг на червени кр. телца. Най-често се регистрира при възрастни хора, бременни и вегетарианци;
  • Припадъци при ортостатистическа хипотензия – свързани с дълга неподвижност и липсата на необходимо съкращаване на мускулите, които отговарят за пълноценното кръвообращението. Най-често този вид припадък се среща при лица, които са принудени да стоят неподвижно на крака.
  • Рефлекторни (неврогенни) – патологично рефлекторно въздействие на вегетативната НС върху съдовия тонус и сърдечния ритъм. Характеризира се остра хипотония и/ или забавяне на пулса. Има повишен риск от физически травми;
  • Синдром на каротидния синус – снижение на мозъчната перфузия заради повишена чувствителност на барорецепторите на каротидния синус към механична стимулация. В старческа въраст рефлекторното потискане на сърдечния ритъм и/ или вазодилатацията могат да доведат до рязка загуба на съзнание или да се прояви само като световъртеж;
  • Некласически атипични припадъци – те са с предполагаема, но недоказана рефлекторна природа. Така се определят състояния, когато изследванията не са довели до установяване на причина. Към тази група спадат припадъците, свързани с понижение на веществото аденозин в плазмата, което има антиаритмично действие.
Усложнения

Припадъкът не е заплаха за живота, освен ако не постави пострадалия в извънредна ситуация.

Два по-чести случая:

  1. Висок риск от травматизъм при падане – натъртване, охлузване, счупване;
  2. Повишена опасност от пътно-транспортно произшествие заради припадък на шофьора.

Изключение правят сърдечните припадъци, при които прогнозата нерядко е неблагоприятна. При припадък е възможно да спре сърцето (внезапна смърт) поради непонасяне на вентрикуларна тахикардия, особено когато тя често се повтаря.

Рядък, но възможен инцидент при всякакви припадъци е езикът да изпадне назад и да прикрие дихателните пътища (обтурация), което да се развие в задушаване (асфиксия) и да се стигне до летален изход.

pripadak-03
Може да се помогне и така

В общия случай повтарящите се припадъци разстройват ежедневието заради нуждата от съобразяване и налагащите се ограничения. Възможно е да се наруши трудовата дейност.

Лабораторна диагностика и тестове

  • Кога е нужен лекар: при първия в живота припадък.
  • Да се вика ли бърза помощ: само ако има силно главоболие, необичайни болки в гърдите или корема, кръв от устата или ануса, черни фекалии, неритмично сърцебиене, болка при дишане, няколко пристъпа подред, гърч. Тези симптоми указва тежко състояние.

Спешен екип да се извика незабавно, а не да се тръгва към болница.

Диагностиката включва анамнеза, преглед и 12-канално ЕКГ – това е възприет стандарт от Американското общество на лекарите по неотложна помощ.

Анамнезата изяснява провокиращите фактори (страх, недоспиване, глад, алкохол и др.) и какво е правил пострадалият точно преди припадъка. Криза по време на бръснене, кашляне, дефекация указват рефлекторна природа на припадъка. Криза в покой и лежащо положение по-често възниква по кардиогенна причина, при ставане  – говори за ортостатична хипотензия.

Изясняват се още заболявания и приеманите лекарства.

Повишено внимание предизвикват болка в сърцето и главата, задушаване, тахикардия, неврологични симптоми, нарушение на речта, на ходенето, раздвояване на картината.

Прегледът показва физическите показатели. Висока температура говори за инфекция, висока честота на сърд. съкращения е признак на остър коронарен синдром или тромбоемболия. Брадикардията е указание за нарушена сърдечна проводимост. Шумове в сърцето говорят за поражения на клапите.

Лабораторната диагностика е върху проби от кръв и урина, изследват се електролитите и глюкозата.

Събраните дотук данни показват какви по-конкретни диагностични тестове да се проведат – на сърцето, ортостатична проба с измерване на кръвното и сърдечните съкращения в легнало и изправено положение, оценка на вегетативната НС, на дишането, на мозъка и др. При психогенни припадъци се прави консултация с психиатър.

Необходима е диференциална диагностика за епилепсия и цереброваскуларни заболявания, например за кръвоизлив в субарахноидалното пространство на мозъка, възникващ на фона на хипертония.

При всички типове припадъци се ползват различни устройства за видеорегистрация и изображение на общата външна клинична картина на пристъпа.

Как да действаме при припадък? Първа помощ

В таблицата горе са мерките за самопомощ. А ето как да помогнете на друг:

  • Подхванете човека, за да не падне и да не се нарани;
  • Внимателно го положете на гръб с повдигнати крака, за да се стече кръв към главата;
  • Отворете прозорец, за да нахлуе свеж въздух;
  • Освободете шията – разкопчайте или разтегнете деколтето, разхлабете връзки и вратовръзки;
  • Изплакнете лицето с хладка вода или обтрийте с мокра кърпа.

pripadak-022

Разпространени грешки при първа помощ на припаднал

Пострадалият не трябва:

  • да се изправя, защото кръвта се отдръпва от главата;
  • да се разтрива със спирт, да му се налива в устата алкохол;
  • да се удря по лицето (биене на шамари), макар това да е разпространена практика за свестяване;
  • да се мести и разклаща;
  • самостоятелно да се транспортира в болница.

Всички действия спрямо пострадалия трябва да са пределно акуратни, за да не се повредят меки тъкани и кости, да не се причини кръвоизлив в мозъка и т.н.

Лечение на припадъците

Терапията зависи от типа припадък (от неговия причинител).

При рефлекторни припадъци

Терапията зависи от механизма на развитие на припадъците – дали се разширяват съдовете заради снижаване на техния тонус или се снижава честотата на сърд. съкращения.

Рефлекторните припадъци се нуждаят от:

  • Промяна в начина на живот. Пациентът се обучава да разпознава провокиращите фактори, за да ги избягва, да разпознава предвестниците и да знае как да действа. Да увеличи обема на течностите;
  • Напрягане до спиране на симптомите. Силно свиване на едната ръка с другата или напрягане на краката, корема и седалището за максимално възможно време до изчезване на симптомите. Напрягането увеличава к-вото кръв, което изхвърля сърцето, и вдига кръвното в периода преди припадъка;
  • Лекарствена терапия. Тя се прилага при липсата на ефект от първите две мерки. Изписва се флудрокортизон (Кортинеф) за увеличаване на обема на плазмата – той може да е ефективен за редуциране на рефлекторните припадъци на пациенти с под нормално кръвно. Прилагат се и препарати за свиване на съдовете, например мидодрин (Гутрон). При вазовагални припадъци се дават бета-блокери, напр. метопролол. Също се ползват антидепресанти за повече серотонин в ЦНС. Дозакано е, че той влияе на кръвното и сърд. съкращения;
  • Електрокардиостимулация. Имплантирането на стимулатор е показано при ограничен брой пациенти с изразени рефлекторни припадъци. Те са над 40 г. със спонтанни асистолии (внезапни спирания на кръвообращението) за повече от 3 секунди или безсимптомни паузи за над 6 сек.
При ортостатическа хипотензия
  • Промяна в начина на живот: да се спи с повдигната глава, да се обръща внимание на предвесниците и навреме да се приема безопасно положение. Да се увеличи обемът на течностите до 2-3 л и на сол до 10 г (при липса на хипертония);
  • Напрягане до спиране на симптомите се прилага при пациенти с предвестник на припадъка. Абдоминален бандаж и компресионни чорапи намаляват застоя на течности във венозната с-ма и намаляват риска от припадък;
  • Лекарствена терапия: първо, отказ от лекарства с хипотензивно действие. Мидодрин (Гутрон) повишава кр. налягане. Положително влияние оказва флудрокортизон.
При сърдечни припадъци
pripadak-021
Сърдечният припадък иска съвсем различна първа помощ – масаж или подкрепа на дишането

При припадъци, свързани с нарушения на сърдечния ритъм, се разглежда хирургично лечение:

  • Поставяне на кардио стимулатор;
  • Катетърна аблация при определени видове тахикардии.

В добавка се подбира антиаритмична лекарствена терапия.

При припадъци на фона на структурни поражения на сърцето (инфаркт, стеноза, новообразувания, тампонади и др.) се лекува основното заболяване.

Лечение на припадъци при бременност

Бременните се съветват за споделят за припадъците си пред лекар, за да се помисли за немедикаментозна профилактика.

Обикновено помага увеличаване на обема на течности, техниките за контра налягане при поява на симптоми и лягане на лява страна, за да се премахне тежестта на увеличената матка върху коремната кухина.

Още информация и източници на английски: Причини за припадък и причерняване пред очите; * Симптоми на припадък и видове припадъци; * Лечение на припадък и загуба на съзнание.

Прогноза и профилактика

Най-опасни са кардиогенните припадъци. Зачестяването им показва прогресиране на основното заболяване. Пациентите ограничават активността си. В тази група има най-голям процент летални изходи – около 18 – 33% за една година.

Рефлекторните и ортостатичните припадъци имат благоприятна прогноза. При тях няма леталност, а рецидивите са съвсем редки. Пациентите знаят провокиращите фактори и ги избягват или купират самостоятелно. Но рискът от травматизъм се съхранява.

  • Профилактика на рефлекторен припадък: избягване на задушни помещения, тълпи от хора, тесни дрехи. Провеждане на упражнения с контраналягане   за напрягане на мускулите на горните или долните крайници. Ако предвестикът се появи в изправено положение, пациентът трябва да седне или легне.
  • Профилактика на ситуационните припадъци – лекуване на кашлица и кихане. Въздържане от течности преди сън, ако припадъците са свързани с уриниране.

Общи препоръки са: повече течности през деня, умерен труд, спане на високи възглавници.

Ортостатичната хипотензия се овладява чрез смяна на провокиращите лекарства, повишаване на количеството течности и сол за увеличаване на вътресъдовият обем.

При кардиогенните припадъци профилактиката представлява лечение на основната болест – провокатор.

Вижте още наши публикации по темата и в ТЕЗИ ЛИНКОВЕ:

За Маргарита Алексиева

margarita-alexieva2Маргарита Алексиева е редактор в множество здравни отдели на различни национални и регионални всекидневни и седмични вестници и списания. В журналистиката е от 1992 година, като през последните години се ориентира предимно към тематиките на здравеопазването и медицината.

Прочети още

причини за припадък - нервен

Припадъците. Причини за припадък – нервен или със загуба на съзнание

Когато преумората си каже думата

3 Мнения

  1. Стоил Стоилов

    Ако падне стар човек, не се чудете припадък ли е, какво е, обаждайте се веднага за бърза помощ, защото много бързо си заминават. За нещастие това се случи на мен, не помогнах… 🙁

  2. Деница Христова

    Работя с деца, и при тях се случва да припадат. Вече се отхврля даването на амоняк да помирише, за да се свести, това даже ни е забранено.

  3. Венелин

    Впрочем, и шамарите вече се отричат, не трябва да се налага човекът, а да се охлади, да се напръска с вода. При топлинен удар слагаме лед на челото, но го завиваме в кърпа, а не директно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *