Едва ли има нужда да припомняме колко важно е да поддържаме чисти и в приятен вид ръцете и по-специално ноктите си.

Измененията по ноктите, както и по кожата на ръцете, нерядко са сигнал за настъпващо сериозно заболяване, отбелязват от medikforum.ru.
Медиците приемат, че въпросните изменения не са точна диагностика – и все пак могат да насочат вниманието както на пациента, така и на лекуващия, към точно определени здравословни проблеми.
Много често всъщност хипотезата, създадена по вида на ноктите, се потвърждава от точните изследвания.
От опит, сравнения и допитване до статистиката медиците са съставили списък на здравословните проблеми, които дават отражение върху ноктите и кожата на ръцете.
Ако забележите, че при вас настъпва някоя от описаните по-долу промени, не се бавете – консултирайте се с лекар! Така възможното заболяване ще бъде хванато достатъчно рано, за да има гаранции за успешното му лечение.
За какво трябва да внимаваме, когато се грижим за ноктите и ръцете си?
Вижте още важни материали по темата „нокти“:
- Гъбички по ноктите на краката: какво още не знаем?
- Проблеми с ноктите;
- Посиняването на ноктите най-често е невинно;
- Гъбички по ноктите са заплаха за целия организъм;
- Гъбички по ноктите – как да ги преборим.
- Ако под ноктите има черни, кафяви или сини петна, това би могло да е просто следа от някаква травма. Но не е изключено да е признак за акрален меланом. Тревожната хипотеза е още по-вероятна, ако под нокътя на палеца – на ръката или на крака – се появи тънка черна ивичка.
- Освен по ноктите – болестите се разпознават и по състоянието на пръстите и китките. Ако те са с оток, това може да означава прекалено висока консумация на сол или да е признак на хормонално нарушение. Не е зле да се ориентирате към консултация с ендокринолог и/или ревматолог.
- Ноктите се цепят, от повърхността им се отделят люспи. Това се случва при недостиг на витамини и протеини. Ноктите се чупят и цепят и при нарушена обмяна, чернодробни заболявания, бъбречни проблеми, отклонения във функциите на стомашно-чревния тракт и репродуктивните органи.
- Ноктите са набраздени, с грапавини. Такива промени настъпват, когато в организма се развива желязонедостатъчна анемия. Така се получава и при онези, които имат непоносимост към глутеновите храни.